WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

20 Yaş Diş Çekimi

20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

20 yaş dişi, çene kemiklerinin sonunda 16-23 yaş arasında en sonda çıkan azı dişlerdir. Kimi insanlarda bu dişlerin çıkma süreci sıkıntılı ve sancı verici olarak gerçekleşir. 20 yaş dişi çıkamadan içerde büyüyen ve gömülü olarak içeride kalan hastalar büyük sorun yaşarlar. Bu hastalar için uygun kliniklerde 20 yaş diş çekimi gerçekleştirilir.

20 yaş diş çekimi için hastaya ilk olarak genellikle lokal anestezi uygulanır. Diş etinin uyuşması yaklaşık yarım saatlik bir süre almaktadır. Diş çekimi ortalama 15 ile 45 dakika arasında sürmektedir. 20 yaş diş çekimi ne kadar erken yapılırsa hasta için o kadar iyi olacaktır. İleri yaşlarda çene kemiklerinin esnemesi daha zor olacaktır.

Bunun sonucunda şişlik ağrı gibi komplikasyonlar baş gösterebilir. En büyük komplikasyon çekim sonrası oluşabilecek dudakta uzun süreli uyuşma, hissizlik olmaktadır. Henüz hasta daha küçük yaştayken çenede diş ve diş kökü gelişimi zayıf olduğu için bu tür olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Bu sebepten dolayı 20 yaş diş çekimi 17 ile 20 yaş civarında daha kolay gerçekleşmektedir.

20 yaş diş çekimi aşağıdaki durumlarda zaman geçirilmeden kesinlikle yapılmalıdır. Ağrı: Gömülü olan ve baskı yapan 20 yaş dişi dayanılmaz ağrılara yol açacaktır ve acilen çekilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon: Dişin çıkma sürecinde dişin koruyucu zarı düş çıkmaya çalışırken burada enfeksiyon oluşabilir. Bu durum sonucu diş etinde kızarma, ağızda kötü koku ve tat meydana gelebilir. Bu durumlarda da dişin çekilmesi gerekmektedir.

Kist: 20 yaş dişi alınmadığı durumlarda ilerleyen zamanlarda diş etrafında kist meydana gelebilir. Kistler diğer dişlere kemik ve diş etlerine zarar verebileceğinden dişin çekilmesi gerekecektir.

Öndeki Dişlere Baskı: Gömülü diş önündeki azı dişlere de diş köklerine baskı yapabilir. Bu baskı sonucu ön dişte devrilme ve çürükler meydana gelebilir. Bu durumda 20 yaş diş çekimi yapılması gerekir. Tümör: Çok nadir meydana gelen gömülü 20 yaş dişi etrafında çene tümörleri meydana gelmektedir. Bu durumlarda ilk olarak gömülü diş alınır. Ardından o bölgede oluşan tümör temizlenerek hastanın rahatlanması sağlanır.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız