WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

20’lik Diş Çekimi Sonrası

20 LİK DİŞ ÇEKİMİ SONRASI AKILLARDAKİ SORU İŞARETLERİNE CEVAPALAR

20lik diş çekimi sonrası birçok problem baş gösterebilir. Bu problemler zincirleme şeklinde baş göstermeye devam edecektir. Bu dişlerin çekilmesi sonucu dayanılmaz ağrılar ve uzun süreli kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu dişlere 20lik diş denmesinin sebebi bu dişlerin 17 – 25 yaş arasında çıkması veya oluşumunu tamamlamasıyla alakalıdır.

Yetişkin bireylerde ortalama 4 adet 20lik diş bulunur. Çene yapısındaki değişme veya çıkan 20lik dişin diğer dişlere yaptığı baskı gibi problemler yüzünden bu dişlerin erkenden çekilmesi istenmektedir. Diş çekimi gerçekleştirilen hastaların iyileşme süresi 15 – 20 gün civarındadır.

20lik diş çekimi sonrası en sık hemen hemen her hastada görülen başlıca problem ağrılardır. Bu ağrıları azaltmak için, yaralı bölgele enfeksiyona yer vermemek için bazı önlemleri almak gerekmektedir. Diş çekiminin hemen ardından doktorun yerleştirildiği tampon en az 45 dakika yerinden oynatılmamalıdır.

Kanamanın devam ettiği durumlarda temiz gazlı bezle bölgeye tekrar tampon uygulaması yapılabilir kan akışının önüne geçmek için önlem alınabilir. Diş çekimi sonrası bir gün boyunca alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Diş çekimi sonrası hafif kanamalar bile kanın tükürüğü boyama özelliğinden dolayı ağız dolu dolu kanıyormuş hissini hastaya vereceğinden hastaların tedirgin olmaması ve paniğe kapılmaması gerekmektedir.

Çekim bölgesi en az bir gün süreyle fırçalanmamalı ağız bakımına gargara ile devam edilmelidir. Çekim bölgesine ilgili hekim dikiş atmışsa bir hafta gibi bir zaman diliminden sonra tekrar doktora başvurup dikiş aldırma işlemi gerçekleştirilmelidir.

20lik diş çekimi sonrası çekim yerindeki yaraya temas edilmemelidir. Ağız gergin bir şekilde açılıp yaraya bakmaya çalışılmamalıdır. Bu hareket eğer varsa ağızda dikiş veya yaranın açılmasına sebep olacaktır. Yara el ile oynanmamalı ve dil temasından kaçınılmalıdır. Bir gün boyunca o bölgeyle yemek yenmemeli mümkünse sıvı besinler tüketilmelidir.

Ağızda kan birikmiş hissine kapılıp kesinlikle sürekli tükürmek gibi bir şey yapılmamalıdır. Böyle bir şey sonucunda kan pıhtılaşması zorlaşacaktır. Bölgeye soğuk tampon uygulanmalı ve ağız yer yer tuzlu su ile çalkalanmalıdır.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız