WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

20’LİK DİŞLERİN DERDİ BİTMEZ

Büyümek ve olgunlaşmak, herkesin yaşayacağı zorunlu olaylardır. Nefes aldığımız her saniye vücudumuzda değişmeler devam eder. Bu değişmelerin sürekliliği sonucu ve zamanı geçmesiyle de büyüdüğümüzü görürüz.

Büyümek güzeldir, ancak kötü tarafı büyümek bazı acıları da beraberinde getirir. Aşk hayatı, hayal kırıklıkları ve duygusal değişimler sık sık meydana gelir. Bunların yanında dişlerin acısı da hafife alınabilecek türden değildir elbette. Özellikle son yıllarda, beslenme alışkanlıklarının sürekli olarak değişmesi yüzünden çene yapısı giderek küçülüyor. Bu durumda 20'lik dişler de kendilerine çıkacak yer bulamıyorlar, bu da aşk acısından daha beter bir acı veriyor.

Bazen 20'lik dişler çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Bunun sebebi genelde çene veya dişin gelişi ile ilgili oluyor. Diş arkındaki yer darlığı sonucunda dişin çıkabilmesi için yeterince yer olmadığından dolayı diş içeride gömülü kalıyor. Bu engellerden herhangi biri ortadan kalktığında diş çıkıyor. Dişin çıkması daha ileriki yaşlarda da meydana gelebiliyor.

20'lik dişler bazı durumlarda yarım da çıkabiliyor. Diğer yarısı yine önceki durumda olduğu gibi insanın yaşı ilerlediği zaman çıkabiliyor. Bazen de ağızda oluşmadıklarından dolayı hiç çıkmıyor. Veya yalnızca yarı çenedekiler özgürlüklerine kavuşup da çıkabiliyor.

Acısını yaşayan herkes bilir. 20'lik dişler herkes için genelde büyük bir baş belasıdır. Hiçbir diş belki de 20'lik dişler kadar can yakmaz ve problem çıkarmaz. Bu problemlerin neden oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Cevabı burada; dişin yarısı çıkmış, geriye kalan kısmı çene kemiğinin içinde gömülü kalmış olduğunda çıkan kısmın etrafını çevreleyen diş eti arasında bir tür cep oluşuyor. Bu cep yediğimiz yemeklerin ve bakterilerin birikmesi için bir boşluk oluşması anlamına geliyor.

Zaman geçtikçe yediğimiz yiyecek parçaları buralara doluyor ve bakteriler bu boşlukta çoğalmaya başlıyor. Bakteri sayısının artması da enfeksiyonlara sebebiyet veriyor. Haliyle de yüzde şişmeler meydana geliyor ve bu da çok büyük bir acı veriyor. Çürüme, iltihaplanma gibi durumlarda üst kısımdaki dişlerin çıkıp alt kısımdakilerin çıkmaması durumunda diğer dişlerde meydana gelen uzamalarda dişlerin çekilmesi gerekir. Çekilmediği durumlarda diş kaynaklı kist ve tümörler meydana gelebiliyor.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız