WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Ağız Piercingleri ( Ağız Piercingi Nedir? )

Ağız piercingi, dil, dudak veya yanak piercingidir. Son yıllarda, ağız piercingi gençler kendilerini ifade etmek için yaptırıyorlar. Delinen kulaklarda olduğu gibi ağız piercinginde kullanılan metal takı, çiviler ve halkalar gibi farklı stillere sahiptir. Ancak, diliniz, dudaklarınız veya yanağınızı deldirmeniz, kulaklarınızı deldirmenizden daha büyük sağlık risklerini içerir. Ağzınızın herhangi bir bölümünü deldirmeden önce, diş hekiminize danışmalısınız.

Ağız Piercinginin Riskleri Nelerdir?

Ağız piercinginin yan etkilerinden haberdar olmayabilirsiniz. Bunlar şöyledir:

Enfeksiyon - Ağızlarımız, ağız piercingi takılmasından sonra enfeksiyona neden olabilen milyonlarca bakteriyi içerir. Ağız içine yerleştirildiğinde, takının ellenmesi de enfeksiyona yakalanma ihtimalinizi arttırır.

Uzun Süreli Kanama - Piercing takılması sırasında kan damarı iğne ile delinirse, kontrol edilmesi güç olan kanamaya ve ciddi kan kaybına neden olabilir.

Ağrı ve şişkinlik - Ağrı ve şişkinlik, ağız piercinglerinin genel belirtileridir. Bazı vakalarda, ciddi şekilde şişen dil, gerçekten hava yolunu kapatabilir ve nefes almayı kısıtlayabilir.

Diş Çatlaması - Ağız takısına temas edilmesi, dişleri kırabilir. Takı çarparsa, kuronlar veya kaplamalar gibi restore edilen dişler zarar görebilir.

Dişeti yaralanması - Metal takı yalnızca yumuşak dişeti dokusunu yaralamaz, aynı zamanda dişeti çekilmesine sebep olabilir. Çekici görünmemesine ek olarak, çekilmiş dişetleri diş kökünüzün çürüğe ve dişeti hastalığına karşı daha savunmasız olmasına yol açar.

Normal ağız fonksiyonuna müdahale edilmesi - ağızdaki takı aşırı tükürük akışına neden olabilir, kelimeleri düzgün bir şekilde telaffuz etmenizi engelleyebilir ve çiğneme ve yutma problemlerine neden olabilir.

Kan kaynaklı hastalıklar - ağız piercingleri, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından, hepatit B, C, D ve G geçişi ile ilgili muhtemel bir faktör olarak tanımlanmıştır.

Endokardit - ağız piercingi, kalp kapakçığı veya dokusu iltihabı olan, endokardit riski taşır. Ağız piercingi uygulaması sırasında oluşan yara, ağız bakterilerinin kan dolaşımına girmesine ve oradan kalbe gitmesine neden olur.

Ağız Piercinglerinin Ömrü Ne Kadardır?

Ağzınızda enfeksiyon olmadığı sürece, ve ağız piercingleriniz normal fonksiyona müdahale etmediği sürece, ağzınızda süresiz olarak kalabilir. Yalnızca düzenli diş hekimi muayenesine ek olarak, ağrı veya problem oluştuğunda mutlaka diş hekiminize başvurun. İlk yara iyileştikten sonra bile, dişlerin zarar görmesi veya takının gevşemesi ve yutulması gibi riskler içerdiğinden, en güvenlisi tüm ağız piercinglerinden uzak durmaktır.

Kaynak: http://www.colgate.com.tr

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız