WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Baskınlık

Birliği sağlamak için gerekli temel koşul baskınlık iken, kompozisyonu elde etmek için gerekli temel koşul ise birliktir. Baskın elemanlar, kendierinden sonra gelen benzer biçimdeki baskın elemanlar tarafından desteklenerek kompozisyona enerji ve dinçlik getirir. Dolayısıyla, güzel bir gülüşe sahip yüzlerde, ağız bölgesi gözlerden daha baskın hale gelir. Ahenkli bir anterior diş dizisinde maksiller santral kesici dişler şekil, ebat ve konum açısından baskındır.

Devamlılık gösteren ve yüz morfolojisi ile düzgün bir orantıda bulunan bir ark yapısının yaratılması hoş bir diş dizisinin elde edilmesinde önem taşır. Bireyin yüzündeki güçlü ve zayıf karakteristik özelliklerin orantıları da uyum içerisinde olmalıdır. Estetik açıdan hoş bir gülüş elde etmek için, dişhekimi önce santral kesici dişler, daha sonra ise lateral ve kanin dişlerininin görünümü üzerinde karara varmalıdır. İster doğal, ister tedavi görmüş bir diş dizisi olsun, hoş bir gülüş üzerinde maksiller santral kesici dişlerin görünümü önemlidir. Hoş bir anterior diş kompozisyonunda kanin dişleri, posterior ve anterior bölümler arasındaki bağlantıyı meydana getirdikleri, konumları ve onları saran dokular sayesinde çevrelerindeki yüz kaslarına destek oldukları için ayrı bir öneme sahiptir. Kişi gülüm-sediğinde ortaya çıkan bukkal koridorun boyut ve karakteristik özellikleri kanin dişlerinin boyut ve konumları ile kontrol edilir.

Gülüşün toplam genişliği içerisinde izlenen anteriordişlerin oranı, bu dişlerin konumlarından etkilenir. Çoğu güzel görünümlü anterior diş dizilerinde, frontal açıdan kanin dişlerinin sadece mezial yarıları görünmektedir. Dişin distal yarısı, kanin dişi arkın dönüş noktasında yer aldığı için, genellikle maksiller posterior diş dizisinin bukkal yüzeyleri ile aynı düzlemdedir. Tüberkül tepesi ile karşılaştırıldığında servikal kısmı ileri doğru konumlanmıştır. Bazen fasiyal yönden izlendiğinde, kanin dişinin uzun aksı normal yolunu izliyor olsa dahi bu diş yine de daha iri görünebilir (aşağıdaki Tek Diş Oranı'na bakınız). Bu sorunu gidermenin yolu, tüberkülün fazla kalınlığını ortadan kaldırmak için bukkal sırtı mezial tarafa doğru aşındırmaktır.

Kaynak: Porselen Laminate Venerler Bilim ve Sanatı - Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız