WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Çene Cerrahisi Komplikasyonları

ÇENE CERRAHİSİ İŞLEMİNİ MECBUR ALMADIKÇA YAPTIRMAYIN

Tüm sağlık sistemlerinde olduğu gibi ağız diş sağlığı sisteminde de sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmak ve ağzımızı açıp kapımıza yarayan çene kemiklerinin işlevini düzgün yerine getirebilmesi önemli bir konudur. Bir rahatsızlık sonucu ve ya bir kaza ya da düşme, çarpma ve yaralanma gibi durumlara maruz kalınmadıkça bir takım estetik operasyonları yaptırmak sağlıklı bir davranış değildir.

Çene cerrahisi komplikasyonlarını saymak gerekirse; şekil bozukluklular, çene kapama açmanın zorlaşması, çene kemiğinin yapısında şekil bozuklukları ve kemiklerin zayıflatılmasına bağlı olarak solunum sistemini etkileyecek düzeyde rahatsızlıkların meydana gelmesi şeklinde sıralamak mümkündür.

Bu cerrahi işleme gerçekten ihtiyacınız varsa hasar görmüş ya da şekil bozukluğu olan çene kemikleri size ciddi anlamda sıkıntı çıkarıyorsa elbette işinde uzman bir çene cerrahından yardım almanız çok doğaldır. Özellikle gençlerin sıklıkla başa vurduğu ve dünyada hızla yayılan estetik işlemlere ne yazık ki sadece ihtiyacı olanlar değil farklı görünmek ya da kendince daha güzel görünmek isteyen yüzlerce insan başvuruyor.

Çene cerrahisi komplikasyonları bir diş ağrısı başlayan ve dişin kökünün uzun olması ve çene kemiklerine bağlı olması nedeniyle meydana gelen cerrahi müdahaleler sonucu maruz kaldığımız bir durumdur. Doğuştan olan ve ya sonradan meydan gelen çene rahatsızlıkları çene eklemelerindeki ağrılarla da kendini gösterebiliyor. Çene kemikleri rahatsızlıklarının nedeni olarak istem dışı kasılmalar, dişleri sıkma ve stres olarak sayılabilir.

Pek çok hastalığa sebebiyet veren stres faktörünün ağız diş sağlığı açısından da oldukça önemli bir olumsuz faktör olduğunu görüyoruz. Çene ve eklem cerrahisi işlemi yaptırdıktan sonra kemikler eski sağlığına kavuşana kadar ağız ve çene yapısını gereksiz yere yoracak fiillerden de kaçınmak gerekir.

Örneğin çok fazla sakız çiğnemek, kasları ve kemikleri zorlayarak esnemek, hava şartlarına karşı tedbirler almamak ağız diş temizliğine dikkat etmemek cerrahi müdahale sonucu yan etkilerin oluşmasına neden olur. Tampon yapılmış bir müdahale dıştan ise pansuman yaptırarak hijyeni sağlamak hem operasyon sonrasında iyileşme için hem de komplikasyonlardan korunmak açısından önemlidir.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız