WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Dental İmplant Cerrahisi Uygulamalarinda Antibiyotik Kullanimi Gerekli midir?

(2015 Konsensus Raporu)

Biz Çene Cerrahlarini en çok düşündüren konulardan biriside implant ameliyatlarinda antibiyotik kullanımının gerekli olup olmadiğidir.

Günümüzde gereksiz yere kullanilan antibiyotikler, maalesef antibiyotiklere daha dirençli bakteri turlerinin olusmasina yol açmaktadır. 

Her yıl gereksiz yere tüketilen antibiyotikler yüzünden hayatlarimizi çok daha fazla tehtit eden  kolay kolay geri adim atmayan bakteri türlerinin gelismelerine olanak sagladimiz gibi, her yil  milyonlarca liralik parada bu yeni tür bakterileri alt edebilecek yeni tür antibiyotikleri geliştirmek için harcanmaktadır. 

Biz cerrahlarin tabii ki en büyük sorumluluğu  siz değerli hastalarimizin sağlığıdır. 

Bizlerinde en karar vermesi gereken sorular şunlardır diyebiliriz.

İmplant Operasyonlarında Rutin Olarak Tüm Hastalara Antibiyotik Verilmeli midir?

 

Antibiyotik verilecek ise  ameliyattan önce mi, yoksa ameliyat sonrami verilmelidir?

Ameliyat sonrasi kaç gün antibiyotik kullanmak gereklidir?

Hangi grup antibiyotikler tercih edilmelidir?

Bu konuda yapilmis  yüzlerce  çalisma vardir.  Bu konuda çok ciddi sayida makale okumus, gözden geçirmiş birisi olarak benim en cok dikkate aldigim makaleler bu konudaki konsensus raporlaridir. 

Konsensus raporu nedir?  Herhangi tartişmali bir konuda, önemli bilimsel dergilerde yazılmış tüm makaleleri inceleyen tarafsiz  bilim insanlari kurulunun ortaya koyduklari sonuç raporlari en önemli bilgi kaynaklarıdır.

Gelin bakalim gectimiz yıl bu konuda yayınlanmış konsensus raporu yani uzlaşma raporu ne diyor? 

İmplant cerrahisi döneminde antibiyotik kullaniminin gerekli olup olmadigini inceleyen tarafsiz bilim adamlari bilimsel değeri yüksek 846 adet makaleyi degerlendirmişlerdir ve geçtimiz yil bu konuda bir uzlaşı raporu sunmuşlardir.

2015 KONSENSUS RAPORU ÖZETİ

İmplant yerlestirme ameliyatlarinda antibiyotik kullanımı implant kayiplarını sadece yüzde 2 oranında azaltmaktadir.

Yani bu rapora göre implant yerleştirme sırasında antibiyotik profilaksisi kullanılmasınin implant kaybetme konusunda küçük ancak istastistiksel olarak anlamli bir azalma sağladığını göstermektedir.  

Analizler her 50 implanttan bir tanesinin antibiyotik kullanmama nedeniyle kaybedilmesinin  antibiyotik profilaksisi gerektirdiğini düşündürmektedir.

 

Ancak aslinda detaylara bakildidi zaman en onemli konunun ameliyatin komplekslik derecesi ile ilgili oldugunu görmekteyiz. 

Aslinda saglikli bireylerde  yeterli kemik ve dişeti dokusu varliğında tek dis implant uygulamalarinda antibiyotik kullaniminin bir faydasi görülmemektedir. 

Yani sağlikli insanlarda komplike olmayan basit implant uygulamalarında antibiyotik kullaniminin bir yarari yoktur ve gereksizdir diyebiliriz. 

Ancak ileri uygulamalar dedigimiz kemik greftleme işlemleri, kemik nakli ameliyatları, implant ile ayni anda kemik grefti uygulamasi, implant ile yani anda yumusak doku grefti uygulamasi, diş çekimi ile aynı anda  implant uygulanmsi, çok sayida implantin yapilacagi vakalar, sinüs lifting ameliyatı, seri diş çekimi ile ayni anda implant uygulanmasi gibi ileri cerrahi uygulamalarda  mutlaka antibiyotik önerilmektedir. 

Ben Klinigimde Nasil Çalışıyorum?

Hastalarimi klinik olarak muayene ettikten sonra mutlaka kemik yapisini degerlendirmek icin  radyolojik panaromik  ve / veya tomografik 3 boyutlu inceleme yapiyorum. 

Bu radyolojik ve klinik değerlendirmelerin  sonrasında işlemin komplekslik derecesine  karar veriyorum.

Klinigimde karsilastigim  hastalarin çok büyük bir kismi dişlerini çok önceden kaybetmiş hastalar olmaktadir.

 Bu hastalarda diş çekimden sonra doğal olarak  gelişen kemik erimesi ve incelmesi nediyle çogu zaman implant ameliyatina ilaveten kemik grefti (kemik cimentosu) uygulamam gerekmektedir. ve bu tür ileri  uygulamalarda mutlaka antibiyotik profilaksisi onerilmektedir.

Bu bir istisnadan ziyade kuraldir.

Bende 16 yildir cene cerrahisi amelyatlari yapan bir kisi olarak, implantlarimin uzun dönem başarisi icin gerektiğinde mutlaka kemik grefti ve / veya serbest dişeti & bağ doku grefti kullaniyorum. 

Ameliyatlarimin ortalama % 70 -80 inde bu tür ileri cerrahi girişimleri uyguluyorum. 

Bu nedenle, implant yerleşimine ilaveten islemler yapacagim tüm ameliyatlarimdan önce hastalarima mutlaka antibiyotik baslayarak ameliyat sonrasi enfeksiyon risklerini minimize etmeye çalisiyorum. 

Klinigimde çok sık yaptığım ve mutlaka antibiyotik profilaksisi  önerdiğim ameliyatlar şunlardır.

1- Çok sayida implant yaptigim nispeten buyuk ameliyatlarimda 

2- Diş cekimi ile ayni anda implant ve greft uyguladığım vakalarda

3- Tam dişsiz ağızlarda uyguladigimiz 4- 6 implant uygulamasi üzerine ertesi gün hemen dişleri takarak immediat yükleme 

4- İmplant ön yüzündeki  incelmiş kemikte alveolar konturu tekrar kazanmak için kemik grefti koyduğum vakalarda

5- Üst cene arka bolgede de büyük sinüs sarkmalarindan dolayi yaptigim açik major sinus lifting ameliyatlarinda

6- Aşırı kemik yetersizligi  nedeniyle implant yapilamayan vakalarda , alt ceneden yada kalca kemiginden kemik nakli yaptigim hastalarda

7- Yumusak doku eksikligi nediyle, keratinize diseti olurturmak yada bag doku grefti ile disetini desteklemek , implant yada kök yüzeyini örtmek icin yaptigim yumuşak doku plastik cerrahi ameliyatlarinda  

8- Kalan tüm dislerini kaybetme noktasindaki hastlara cok sik yaptigim tüm dişlerin çekimi ile ayni anda 6 yada 8 adet implant uygulamasi kemik grefti ilavesi ve ertesi gün yeni sabit dislerini implantlarina vidaladigimiz büyük implant ameliyatlarimda 

Mutlaka antibiyotik kullanımını öneriyorum.

Dr. Diş Hekimi

Tolga Gülçiçek
Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız