WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Dentofasiyal Çekicilik

Dentofasiyal çekiciliğin bireyin psikososyal mutluluğu açısından önemi ispatlanmıştır. Çekici bir gülüş estetik işlemlerde daima en çok dikkat edilen nokta olduğu için dişhekimi sadece hastanın estetik görünümünü düzeltmeye çalışmaz, kendine güvenini de arttırmayı amaçlar." Bir restorasyonun hastanın gülüşünde, görünüşünde, kendine güveninde ve genel ruh sağlığında yaratabileceği olumlu etkiler hafife alınmamalıdır.

Güzel bir gülüşün genel yüz estetiğimiz, mutluluğumuz ve imajımız üzerindeki etkisi çok açıktır. Memnun edici, eksiksiz bir diş dizisi görüntüsü, çekici bir gülüşün yaratılmasında anahtardır.

Bu faktörlerin önem kazanması ve görünümünü güzelleştirmek isteyen hastaların sayısındaki artış, dişhekimliği sektörünü estetik dişhekimliği alanında daha fazla gelişme elde etmeye ve hastaların ihtiyaçlarına cevap vermeye yöneltmiştir. Gülüşün yüz estetiği üzerindeki etkisi toplum tarafından kabul edilmiştir. Buna "daha güzel gülüşler daha iyi yaşam koşulları ile denk tutulmaktadır" da denilebilmektedir. 1936 yılında Pilkington dental estetiği "kendi sanatımızı göze çarpmayan, fark edilmeyen bir hale getirerek doğayı taklit etme veya kendi işimiz ile harmanlama bilimi" olarak tanımlamıştır.

Güzel bir gülüş belli bir yaşam tarzını yansıtır. Yüz güzelliğinin arttırılması, seçici bir dişhekimliği hizmeti arayan hastaların öncelikli ihtiyaçlarından biridir. Yüzün alt üçlüsü yüz estetiğinin algılanmasında önemli bir etkiye sahiptir. Restorasyon ile fasiyal yumuşak dokular arasındaki ideal ilişki elde edildiğinde, doğal güzelliğin artması beklenebilir. Medya, hastalar ve genel olarak toplumun dış görünüme verdiği önem arttıkça, estetik dişhekimliği çok daha fazla öncelik kazanmıştır. Cerrahlar, ortodontistler ve restoratif dişhekimleri hatalı fasiyal orantı ve dış görünümü düzelterek memnun edici bir gülüş yaratırken bu estetik gereksinimleri karşılamak için büyük bir fırsat yakalamış olurlar.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız