WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Diş Hekimliğinin Yeni Yüzü veya Kavramı

Dişhekimliği kavramı son 30 yıl içerisinde belirgin olarak değişmiş ve tamamen yeni bir restoratif dişhekimliği çağı başlamıştır. Yöntemler, dişlerin çekiminin sıkça uygulanan bir işlem olduğu klasik dişhekimliği çağını terkederek minimal düzeyde invaziv işlemler ile gerçekleştirilen konservatif restorasyonlar dönemine geçmiştir. Bu işlemler her geçen gün daha basit ve çok daha konservatif bir hale gelmektedirler. Daha az miktarda yapılan diş preparasyonu ile, daha memnuniyet verici sonuçlar elde edilecektir. Diş kesimi ne kadar konservatif biçimde yapılırsa, diş üzerinde o kadar düşük seviyede travma meydana gelecek ve hasta tarafından daha az postoperatif rahatsızlık hissedilecektir. Estetik işlemler genellikle isteğe bağlı işlemler olduğundan, dişhekimleri bu deneyimi hastaları için mümkün olduğunca az rahatsız edici hale getirmek için ellerinden geleni yapmalıdırlar. Geçmiste dişhekiminin geleneksel rolü. dişleri düzeltmek veya tamir etmek, bu mümkün olmadığında ise onları ağızdan uzaklaştırmaktı. Böylece ileri yaşlarda kısmi ve hatta total diş eksikliğine sahip bir nesil meydana geliyordu.

Bugün, tüm dişleri doğal haliyle ağızda muhafaza edebilmek mümkündür. Hastalar için düzgün bakım, iyi ağız hijyeni, çürüğe karşı koruyucu bir önlem olarak flor kullanımı ve gelişmiş restoratif materyal ve teknikler aracılığıyla dişlerini korumak mümkündür. Dişhekimlerinin uyguladığı aktif koruyucu önlemler ile birlikte hastaların diş bakımı hakkında artan bilgisi, doğal dişlerin ömrünü uzatmıştır. Bugün, dişhekimliği sadece düzgün fonksiyon gören sağlıklı dişleri korumak için değil, aynı zamanda estetik olarak da memnun edici dişler yaratmak ve güzelleştirmek için çaba sarf etmektedir.

Hastaların estetik görünümü dişlerinin olmasını arzu etmelerinin bir diğer pozitif yönü de, bu amaçla dişhekimine muayene olmaya gitmeleridir. Rutin diş hekimi muayenesine gitmeyen pek çok hasta, estetik nedenle dişhekimine başvurduğunda kapsamlı bir diş muayenesinden geçmektedir. Böyle bir durumda sağlık personeli olarak bizler sağlayabileceğimiz en önemli ve geniş kapsamlı hizmeti sunabiliriz. Hastalarımıza ağız sağlıkları ile ilgili bilgi vermenin yanı sıra gülüşlerinin daha da güzelleşmesini sağlayabiliriz. Bu, dişhekimliği mesleğinin toplumun gözündeki imajını olumlu yönde etkiler ve aksi takdirde düzenli olarak dişhekimine gitmeyecek olan hastaların sayısında artışa neden olur. Hepimiz yıllarca dişhekimine gitmemiş ancak birden "diş beyazlatma" ile ilgilendiği için muayenehanemize gelen hastalar ile karşılaşmışadır. Böyle hastalar muayenehanemize geldiklerinde diğer gerekli periodontal veya restoratif tedaviler için ikna edilebilirler. Tedavi öncesinde uygulanan diagnostik muayene sırasında, aksi takdirde tespit ve tedavi edilemeyecek olan çeşitli sorunlar büyümeden teşhis edilerek tedavileri gerçekleştirilebilir.

Dişhekimine bir diş ağrısı yada şişmiş bir yüz gibi acil bir durum nedeniyle gidildiği dönemler çok eski değildir. Dişhekimi ziyaretleri sadece gereklilik nedeniyle gerçekleştirilmekte idi. Çoğunlukla bu ziyaretler sonrasındaki işlemler büyük restoratif çözümleri içeriyordu. Bunun aksine, dişhekimliğindeki son gelişmeler bu ziyaretleri "isteğe bağlı" tedavilere dönüştürmüştür. Artık dişhekimine gitmek estetik açıdan motive edici hale gelmiştir. Estetik dişhekimliği, birçok dişhekimi için tamamen yeni bir dünya yaratmış ve yüzlerce, binlerce hastanın yaşamını olumlu yönde etkilemiştir. Benzer şekilde, günümüzde dişhekimliğinin imajı ağrı giderici ve fonksiyonel restorasyonlardan birisi olmaktan çıkıp, gelişmiş ve estetik bir algılamaya dönüşmüştür.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde, dişhekimlerinin tedavi protokollerinin büyük bir kısmı daha da fazla oranda estetik dişhekimliği uygulamaları içerir hale gelmiştir. Diş tedavisi ihtiyacı duyan bireylerin %50 sinin aslında estetik yönden güzelleşmek arzusunda olduğu tahmin edilmektedir. "Güzel" olmanın "iyi" ve "başarılı" bir birey imajı yarattığı estetiğe önem veren bir toplumda bireyler dişlerini, dolayısıyla dış görünümlerini daha dagüzelleştirmek için kaynak ayırmaya hazırdır. Bu hastaların hepsine kapsamlı tedaviler uygulanmasına gerek yoktur ve aslında bazılarında istenen sonucu elde etmek için beyazlatma, kompozitler ve laminat venerler gibi rutin işlemler yeterli olabilecektir . Ortodonti, cerrahi, periodontoloji ve protez dahil tüm anatomik ve klinik dişhekimliği uygulamaları estetik dişhekimliği içerisinde yer alabilir. Zira, minimal düzeyde diş preparasyonu yapılarak gerçekleştirilen estetik dişhekimliğindeki işlemler ile mevcut sağlıklı ağız ortamını daha da geliştirmek mümkündür.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız