WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Dişin Elevasyonu

d) Dişin elevasyonu:

Elevasyon işlemi sırasında en çok karşılaşılabilecek komplikasyon dişin kırılmasıdır. Ancak elevasyondan önce retansiyon yapacak kemik tabakasının kaldırılması bu komplikasyonu minimale indirir.

Elevasyon sırasında dişin 1inguale yada farengeal boşluğa kaçması mümkündür. Bundan korunmak için bir parmağın elevasyon esnasında muhakkak dil tarafında destek olarak bulundurulması gerekir. Diğer çok görülen bir komplikasyon köklerin kemik ve periost arasına kaçmasıdır. Burada önemli olan lingual korteksin çok ince oluşu veya hiç olmayışıdır. Böyle bir durumda mandibulanın altından eksternal olarak yapılacak parmak basıncı ile daha derin dokulara kökün kaçmasını önlemek gerekir. Daha sonra diğer elin işaret parmağı ile lingual mukozanın maniple edilerek dişin veya kökün sokete geri getirilmesi sağlanmalıdır. Dişin veya kökün lateral yönde farengeal boşluğa kaçması halinde aynı maniplasyon uygulanır. Köklerin konik düz olmaları elevasyon işleminde avantaj teşkil eder.

Dikkatsiz elevasyon ikinci molar dişin distalinin harabiyete uğramasına neden olur. Şayet bu diş dayanak noktası olarak kullanılmış ve klivaj dişten alınmışsa dişin tamamen disloke olması yada lükse olması söz konusu olabilir. Çekim sırasında 2. molar dişin distalinde restorasyon mevcut ise bu restorasyon elevasyon esnasında zarar görebilir. Şayet çekim genel anestezi altında yapılıyorsa dolgu materyalinin aspirasyon açısından göz önünde bulundurulması lazımdır.

Aşırı kuvvetin elevasyon hareketinde uygulanması çenenin kırılmasına neden olabilir. Yine aşırı derecede kemik kaldırılması kırığa neden olabilir, operasyon esnasında şayet kırık meydana gelmişse en basit teknikle kırık tedavisi yapılmalıdır.

Konu ile ilgili tüm Xray ve kayıtlar saklanmalı ve hasta bilgilendirilmelidir. Mezioangular dişler eleve edilirken dişin kronu yukarı geriye giderken, kökü ileri ve aşağı doğru giderek mandibular kanalı perfore edebilir. Bunun sonucu olarak damar, sinir harabiyetleri görülebilir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız