WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

DİŞLERİMİZ BİZİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİDİR?

Bizim hayati daha iyi yaşayabilmemiz ve hayatın gerekliliklerini yerine getirmek için bir düzen sağlayan özeliklerimizden biri de dişlerimizdir. Dişlerimiz kesici bir özellikte olan yediğimiz yiyecekleri kolaylıkla parçalayabilmeyi sağlar ve ağız içerisinde bulunurlar. Süt dişleri olarak ikinci süt azı, birinci süt azı, köpek dişi ve keser dişleri bulunmaktadır. İkinci süt azı dişi 20 24 ay, birinci süt azı dişi 15 21 ay, köpek dişi 15 21 ay ve keser dişler 6 9 ay içerisinde gelişim göstermektedir.

Daimi dişler de ise kesici dişler, köpek dişleri, küçük azı, birinci ve ikinci büyük azı dişler bulunmaktadır. Sırası ile kesici dişler 7 8 yaş, köpek dişleri 11 12 yaş, küçük azı 9 10 yaş, birinci büyük azı ve ikinci büyük azı da sırası ile 6 yaş ve 12 13 yaş arasında gelişim göstermektedirler. Bir başka diş türü ve en kötü problemlere yol açan tür de 20lik diştir. 20lik dişler tam olarak kendilerine yer bulunmadıkları için üzerinde bulunan diş etine dolan yiyecekler zamanla iltihap yaratabilir. 20lik diş çekimi video anlatımına da bakabiliriz.

20'lik yaş diş çekimlerinin bazı nedenleri vardır. Çürük, dişeti apsesi, basınç ağrısı, ortodontik amaçlı, protezle ilgili sebepler, kist oluşumu ile ilgilidir. Yirmilik dişlerde meydana gelmeyen bir ağrı olsa dahi doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon, çürük, yer darlığı, ağız kokusu olmaması durumunda çekim daha sonraya ertelenebilir fakat bu olayların bir anda gerçekleşmeyeceğini de anlamak ve bilmek gerekmektedir.

20lik dişlerin çekilmesi için belli bir zaman olmamakla beraber 20 30 yaş aralarında operasyon geçirmek daha mantıklıdır. Daha az yaşlarda gelişmemiş diş yapısı olmasından ve daha fazla yaşlarda operasyonlar zor olup iyileşme dönemi uzayacağından problemler artmaktadır. Çekiminden sonra kan ve şişlik görülebilmektedir. Yara ile oynanmamalı, o yer ile çiğneme yapılmamalı, tükürülmemelidir.

20lik diş çekimi video anlatımı ile desteklenen bu yazıda diş sağlının önemi ve problem yaratan dişin çekimi hakkında anlatımda yapmış bulunduk. 20lik dişinizin herhangi bir ağrısında doktorunuza başvurmanız çok önem teşkil etmektedir.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız