WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Doğal Görünümlü Gülüşler Yaratmak

Yeni bir gülüş tasarlarken, dişhekimi yeni fakat doğal bir estetiğe sahip bir sonuç elde etmeye çalışır. Uygulanacak her restorasyon için hasta bir bütün olarak kabul edilmeli ve sadece bir veya iki diş üzerine odaklanılmamalıdır. Her diş, ağız ve yüz yapısının tamamlayıcı bir parçasıdır ve hastanın kişiliğini yansıtan bir gülüşün yaratılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bir restorasyon yaratılırken her hastanın yüz güzelliğini geliştirmek için, boyut, form ve dizilim açısından birbiri ile uyumlu bir diş dizisi elde etmek gerekir. Dişler, onları çevreleyen yumuşak dokular ve hastanın yüzüne ait karakteristik özellikler dikkate alındığında, ortaya üç boyutlu bir resim tuvali çıkmaktadır. Dişhekimi, istediği sonuca ulaşabilmek için ön grup dişler ile bunları çevreleyen dokuları iyi analiz etmeli ve aralarındaki oranı göz önüne almalıdır.

Sadece birkaç dişin kombinasyonu, parçalarının her birinin toplamından daha güçlü bir etki meydana getirebilir ve estetik bir vaka tek bir dişin bir köşesinin basit biçimde estetik konturlanmasından, tüm diş dizisini içeren tamamen yeni bir gülüş yaratılmasına kadar değişebilir. Her hastanın kendine özgü ağız yapısı ve fizyolojik bütünlüğü estetik dişhekimi tarafından dikkatle incelenmeli ve tedavinin yürütülmesinde meydana çıkabilecek herhangi bir problem önceden tespit edilmelidir.

Hangi tedavi yürütülürse yürütülsün, tüm hastalar bunu ifade etmeseler bile en önemli konunun estetik olduğunu düşünürler. Hoş bir gülüş hastanın morali ve kendine güveni açısından önem taşımakta iken, bu gülüşün kaybedilmesi hastanın kendi gözündeki imajını olumsuz yönde etkileyecektir. Anatomik yapı bazen fonksiyonu, dolayısıyla da estetiği etkileyebilir. Böyle vakalarda restorasyonlar, fonksiyonel bozukluklar nedeniyle beklendiği kadar dayanıklı olmayabilir. İdeal bir estetik sonucun elde edilemeyeceği daha başlangıçta dahi belli olabilir, ve tedavi sonrası memnuniyetsizlik ve tartışmalara engel olmak için tedaviye başlanmadan önce, hasta sınırlı bir estetik sonuç elde edilmesi ihtimali ile ilgili olarak bilgilendirilmelidir.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız