WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Doğru İmplant Yerleşimi

İmplant yerleşimini doğru, öngörülebilir ve stressiz yapmak

Bili Schaeffer deneme yanılma olmadan öngörülebilir ve stressiz implant yerleşimini mümkün kılan Vassos implant pozisyonlandırıcı sistemin faydalarını anlatıyor.

Hepimiz implant vakalarımızı çok dikkatli planlarız çünkü yerleştirdiğimiz implantlann kolayca restore edilebilir olmasını temin etmek isteriz. Önceden hazırlanmış cerrahi stentlerimiz sayesinde cerrahi günü implantların doğru yerleştirilmesini sağlayabiliriz.

Ama kaç defa aneatezi yapılmış ve cerrahiye hazır hastamızın stendinin oturmadığını veya hem stent hem de frezler için ağızda yeterince yer olmadığını görmüşüzdür kim bilir. Belki de stent hala laboratuardan gelmemiştir ya da bambaşka bir hastanın stendi elimizdedir o an.

Sebep ne olursa olsun cerrahiye hazır bir hastayı halihazırda hiçbir kullanılabilecek halde stent olmadan tedavi etmek için birkaç yol vardır.

Bu durumda seçeneklerimi nelerdir? Birincisi cerrahiyi erteleyebilirsiniz ki kompleks vakalarda veya siz implant konusunda yeniyseniz bu her zaman iyi bir fikirdir. Ancak hepimiz biliriz ki "hasta işini gücünü bunun için ayarlayıp implantların yerleşimini bekliyor ise böyle bir vakayı ertelemek ne kadar da güçtür.

İkinci seçenek herhangi bir stent olmadan işleme devam etmektir, ve eğer dikkat etmezseniz ve sadece yerleşime odaklanırsanız sonuç felaket olabilir. Yuvayı açarken bakış açısını yitirmek ve implantları son derece uğraştırıcı pozisyonlarda yerleştirmek çok kolaydır (Şekil 1 ve 2).

Bu nedenle eğer önceden hazırlanmış bir stent olmadan implantları yerleştirecekseniz, lokalizasyonu kolaylaştıracak bir başka şey kullanmak iyi bir fikirdir - işte bu noktada Vassos İmplant Pozisyonlandırma sistemi devreye girer.

VİP sistemi 0.5 mmlik aralıklarla 5.0 mm.den 11.5 mm'ye değişen boyutlarda 14 titanyum halka çiftinden oluşur (Şekil 3). Her bir halka 3 mm kalınlığındadır (Şekil 4) ve her bir halkanın merkezinde mükemmel bir şekilde açılmış 2.0 mm.lik bir delik mevcuttur (Şekil 5). Bir yüzleri pürüzsüzdür fakat diğer yüzde bir çift klemp ucunun oturabileceği ince ve sığ bir oluk vardır (Şekil 6). Nasıl kullanacağınız yaptığınız işe bağlıdır.

Kaynak: Bili Schaeffer / BDS, MBBS, FDS RCS. MRCS

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız