WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Estetik Diş Hekimliği İletişim

Estetik dişhekimliğinin ihtiyaç ve güdüleri geleneksel diş hekimliğinden farklıdır. Normal koşullarda, hasta dişhekimini ya rutin bir checkup için, ya da belirli bir dental problemin tedavisi için ziyaret eder. Eğer bir diş problemi, kırık bir kök, dikkat gerektiren bir rahatsızlık veya şişlik var ise, hasta muhtemelen standart bir tedavi işlemine ihtiyaç duymaktadır ve dişhekiminin hastası ile görüşmesine "ihtiyaç" yoktur. Bu klinik durum "ihtiyaç" diş hekimliği şeklinde adlandırılabilir. Bu tedavilerin çoğu "dişhekimi tarafından yönlendiriliyor" olacaktır. Hastalar genellikle ağrılı veya sıkıntılı olduklarından öncelikli gereksinimleri acil olarak rahatlamaktır. Ağrıyı azaltmak için çaresiz biçimde bir şeyler yapılmasını beklediklerinden, dişhekimi hangi tedavi planını önerirse kabul edeceklerdir.

Ne var ki, eğer hastalar bir tür estetik düzelme arayışında ise, kendilerini tedavi bitiminde nasıl görmek istedikleri ile ilgili olarak akıllarında bazı fikirler ile hekime gelirler. Hekim, şimdi birbirinden tamamen farklı hasta beklentileri ile karşı karşıyadır ve tedavi "ihtiyaç" dişhekimliğinden "istek" dişhekimliğine dönüşmüştür.

Özellikle estetik dişhekimliğinde, hasta ile bir uzlaşmaya varılması çok önemlidir. Bu uzlaşma, dişhekiminin uygun bir tedavi planı ile hangi fonksiyonel ve estetik ihtiyaçların karşılanması gerektiğini anlamasını sağlayacaktır. Dişhekimi tedavide başarılı olmanın yanı sıra uygulamayı planladığı işlemleri hastasına bildirebilmeli, hasta uygulanmak üzere olan tedaviyi tam olarak anlamış olmalıdır. Bu, dişhekiminin hastasına karşı olan sorumluluklarından biridir. Hasta tedaviye başlanmadan önce yapılacak işlemler ile ilgili yüksek derecede bilinçlenmiş olmalıdır. Bu özellik tüm dişhekimliği dalları için önemli olmakla beraber, estetik dişhekimliğinde özel öneme sahiptir.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız