WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı

Gebelikte sağlıklı beslenme ile birlikte yeterli ağız ve diş bakımı yapılması dişleri çürümekten kurtarıyor. Normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmıyor

AĞIZ ve diş sağlığının sürekliliğini sağlamak için ömür boyu etkili ve yeterli bakım şart. Hamilelik döneminde, eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmıyor. Uzmanlar, "Anne adaylarının her hamilelikte bir diş kaybettiğine" dair düşüncenin doğru olmadığını açıkladı.
Kadınlarda ağız diş bakımının, yaşamlarının belli dönemlerinde (puberte, hamilelik, bebek emzirme, mensturasyon ve menapoz gibi) ayrıcalık gösterdiğine dikkat çeken Dr. Çağdaş Kışlaoğlu"Halk arasında 'Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu sebepten ötürü anne adaylarının diş kaybına uğradığı' şeklindeki düşünce bilimsel bir gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Hormon artışı
Hamilelikte ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağını hatırlatan Dr. Kışlaoğlu, "En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştır. Bu durum, dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır" dedi.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu'na göre, anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyumun annenin kemiklerinden karşılanır. Ancak anne adayı, hamilelik döneminde, iyi beslenir yeterli ağız diş bakımı yaparsa bu dönemde, normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz.

Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Dr. Kışlaoğlu, anne adaylarının hamilelik döneminde nasıl beslenmesi gerektiğini şöyle anlattı:

Dengeli beslenme
"Anne adayları, hamilelik süresince A,C ve D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum yönünden zengin temel besinler, meyveler ve sebzeler almaya dikkat etmeli. Hamileyken ayrıca tahıl, süt ve süt ürünleriyle, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.

Gebelikte diş tedavisi
Bebeğin organ gelişim evresi olan hamileliğin ilk üç ayında etkili dental tedaviden kaçınılması gerekiyor. t Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır. t Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir". t Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı, ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız