WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Gerçekdışı Beklentiler

Hastaların yerine getirilmesi gerçekten imkansız beklentiler ile dişhekimine gelmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve ilişkiyi sürekli olarak iyi tutarken hastayı aydınlatıp eğitmek dişhekimine bağlıdır. Hatırlanması gereken birkaç husus vardır. Hastanın sert ve yumuşak dokularının şekil ve pozisyonlarını agresif preparasyonlar yolu ile değiştirmek mi istediği, yoksa sadece diş renginde bir değişiklik mi arzu ettiğini tespit etmek çok önemlidir. Dişhekimi, hastasından estetik konuları kapsayan detaylı bir anket formunu yanıtlamasını istemelidir. Bu anket, standart tıbbi sorulara yanıt veren, estetik seçenekleri ortaya koyan ve diş hekimi hasta iletişimini geliştiren bir araç olarak fonksiyon görmektedir. Anamnez formu dikkatli bir klinik muayene ve dental anamnezden elde edilen detaylı bilgilerle desteklenmelidir.

Etkili bir iletişimci olmak için, diş hekimi hastanın önerilen tedaviler ile ilgili olarak tüm muhtemel korkularını ve tereddütlerini dinlemeye istekli olmalıdır. Tedavi için düşünülen her bir yöntem detaylı olarak anlatılmalı, gerekirse demonstrasyon yapılmalıdır. Diş hekimi iyimser olmalı, ancak bu iyimserliğin uygulanacak tedavinin gerçeklerine etki etmesine izin vermemelidir. Hastanın beklentilerini daha iyi anlamak amacıyla, hasta her zaman fotoğraflar getirmek ve görsel isteklerini paylaşmak için cesaretlendirilmelidir. Bazı hastaların zihninde değişmez bir görüntü yer alır ve bu sübjektif beklentiler, objektif ve elde edilebilir bir tedavi ihtimalini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

İletişimde, diş hekiminin karara varması gereken bir nokta vardır. Özellikle, sonuçta hastanın gülüşü üzerinde o diş hekiminin imzası olacağından, sadece hasta istiyor diye bir talebi kabul etmek akıllıca değildir. Belki de estetik diş hekimliğinin en zor yönlerinden birisi olan diğer seçenek, objektif kriterler öne sürmek ve hasta ile diş hekiminin beklentilerini bir araya getirmektir. Üçüncü seçenek ise, gerçekdışı beklentilere sahip olan hastaya HAYIR diyebilmektir.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız