WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Belirtileri

Gömülü 20 yaş dişlerininin en önemli belirtileri ağrı ve Şişliktir.

Bu konuda yapılmış yüzlerce makale göstermiştir ki hastanın yaşı ilerledikçe gömülü dişlerin ameliyatı daha zor olmakta ve iyileşme döneminde komplikasyonlar daha sık görülmektedir.
Bazı makaleler yaş konusunda rakam bile vermekte ve hasta 26 yaşını geçmeden çekimin daha uygun olacağını ve daha çabuk iyileşme görüleceğini belirtmektedir.

Ayrıca gömülü dişin kök gelişiminin tamamen bitmesi beklenmeden yaklaşık yarısı yada üçte ikisi oluştuğu dönemde yapılacak cerrahinin önemli anatomik oluşumları korumak açısından büyük önem taşıdığı ve ameliyatın çok daha az risk içerdiği üzerinde duran çalışmalar vardır.

Bende 18 yıldır bu ameliyatları yapan bir cerrah olarak çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu dişleri almak için en doğru yaş 17-22 yaş arasıdır. Gömülü dişler teşhis edildiğinde endikasyonu varsa mutlaka erken dönemde alınmalıdır.

Hastanın yaşı ilerlemişse, gömülü dişte ve çevresinde hiçbir sorun yok ise komşu dişleri tehdit etmiyorsa tamamen gömülü ise ve ameliyatı komşu anatomik yapılara zarar verebilecekse ameliyat edilmeden takip edilmesi ve yılda bir kez kontrol edilmesi daha doğrudur.

Kaynak: Dr. Tolga Gülçiçek

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız