WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Gömülü Diş Ameliyatı Ücreti

Gömülü dişler, dişin normal diş dizisindeki yerde değil de diş eti, kemik ya da bir başka dişin altında kalıp çıkmamasına denir. Genellikle dişin gömülü kalma nedeni çene kemiklerinin normal boyuttan küçük olmasından dolayı kaynaklanan yer darlığındandır. Ayrıca genetik nedenler ile de oluşabilir

PEKİ, GÖMÜLÜ DİŞLERİMİZİ ÇEKTİRMEMİZİN NEDENİ NEDİR?

Tükürük bakteri ve yemek artıkları gömülü dişin etrafında birikebilir. Gömülü dişi veya yanındaki dişi çürütebilir. Temizlenmesi zor olduğundan dolayı enfeksiyon ve ağrı gelişebilir. Bölgesel diş eti enfeksiyonu, ağız kokusuna ve ağız açmada zorluğa neden olur. Bu enfeksiyon daha da ilerleyerek vücutta sistemik bir enfeksiyon oluşma riski mevcuttur. Gömülü diş diğer dişlere ve çeneye baskı yaptığından dolayı dişlerde sıkışma hissi ve ağrı gelişir. Ön dişlerde harekete ve çarpıklıklara meydan verir.

Protez yaptıracak hastanın gömülü dişli mevcutsa çekilmesi gerekir. Eğer çekilmeden üzerine protez yapılırsa yumuşak dokularda hasara neden olur. Protezin tekrar yapılması gerekir. Gömülü dişin çevre dokusundaki yumuşak ve sert dokularda kist oluşabilir. Oluşan kistler kemik doku yıkımı çene de genişleme komşu dişlerin yer değiştirmesine ve zarar görmesine yol açar.

Gömülü diş çekimi problem yaratmasa da 14-22 yaş arasında yapılması önerilir. İşlem teknik olarak kolaydır. Genç hastalarda iyileşme süreci ve doku onarımı yaşlı hatalara göre daha kolaydır. Aynı zaman da komplikasyon oluşma riski yaşlılarda daha fazladır. Bu nedenlerden dolayı gömülü dişlerin çekimleri kimi hekimler tarafından onaylanmasına rağmen kimi hekimlerde uygun bulmamaktadır.

2017 yılı öncesinde gömülü diş ameliyatı ücreti illere göre farklılık göstermekte iken 2017 de ülke genelinde sabitlenmiştir. Gömülü diş ameliyatı ücreti, 2017 yılı Türk diş hekimlerinin belirlediği Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Ücret Tarifesine göre ortalama 300-400 TL aralığındadır. Eğer diş kemiğe gömülüyse 347-375 TL aralığındadır. Devlet hastanelerinde ve sağlık bakanlığına bağlı Ağız Diş Sağlığı merkezlerinde yapılacak olan gömülü diş ameliyatı ücreti yoktur.

AMELİYAT SONRASI YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

İlk yirmi dört saat; ağızınızın diğer tarafı ile çiğneyiniz, yara yerini koruyunuz. Sigara içmeyiniz. Buz torbası aracılığıyla bölgeye soğuk uygulama yapınız. Beklenmeyen bir kanama, şişlik ve ağrı olması halinde doktorunuza başvurunuz.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız