WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

Gömülü Diş Tuber Bölgesinde Kırık

♦ Tüber bölgesinde kırık: Sürmekte olan veya sürmüş üst molar dişlerin çıkarılmasında en sık rastlanan komplikasyon üst çene tüber bölgesinde kırık oluşmasıdır.

Dişin çekimi sırasında davye kullanılırsa ve hatalı elevatör seçimi yapılırsa tüber kırığı oluşma riski daha fazladır. Diş lükse edilmeden önce tüber bölgesi kırılırsa ve bu kırık destek kemiğin büyük bir kısmını içine alıyorsa tüber bölgesini korumak için önlem alınmalıdır. Söz konusu olan üçüncü molar dişin çekimi zorunlu ise (örneğin ağrılı bir dişse) dişin çevresindeki kemikten bir frez ile yeterli miktarda alındıktan sonra diş cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Kalan tüber bölgesinde kemiğin canlı kalmasını sağlayacak yeterli miktarda sağlam periostal ataçman olduğu görülürse yara kapatılmalıdır.

Üst gömülü yirmi yaş dişinin çıkarılması zorunlu değilse ve kemik fragmanı büyükse üst çenede yirmi yaş dişinden komşu dişe bir splint yerleştirilerek kırık tüber bölgesinin hareketsiz hale getirilmesi önerilir. Kemikte kaynama oluştuktan sonra üst üçüncü molar diş frez kullanılarak cerrahi olarak çıkartılır.

Tüber bölgesinde kemik periosttan tamamen ayrılmışsa veya enfeksiyon gelişmişse çoğunlukla tüber bölgesi ve bununla birlikte dişin alınması ve kalan defektin düzeltilmesi gerekir. Çoğu kez maksiller sinüsü de içine alan bir perforasyon olduğundan dokulara çok titizce yaklaşılmalıdır. Ameliyat sonrası hastaya sinüs enfeksiyonuna karşı bir önlem olarak antibiyotik verilmeli ve yaklaşık bir hafta boyunca günde üç defa efedrin burun damlası ve dekonjestan kullanması sağlanmalıdır.

Çok büyük bir tüber parçasının çıkarılması protetik açıdan problem yaratabilecek büyük bir defekt oluşturur.

Kaynak: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi / prof Dr. Mustafa TÜRKER ve Prof. Dr. Şule YÜCETAŞ

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız