WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

İllüzyonlar

Belirli uygulamalar, ağız içerisinde bazı illüzyonlar yaratarak dişlerin algılanmasını değiştirebilir:

1. Gölgeler ile derinlik yaratılabilir.
2. Işık ile diş daha önde gösterilebilir.
3. Dikey çizgilerle uzunluk arttırılabilir.
4. Yatay çizgilerle genişlik arttırılabilir.

Diş konturlanması ve renk manipülasyonu, dişhekimliğinde uygulanan optik prensiplerdir. Diş konturlanması doğal girintiler, açılar, insizal veya gingival eğimler ve insizal kenarların manipülasyonu ile gerçekleştirilirken, renk manipülasyonu belirli diş yüzeylerinde, doğal konumlarda, gingival eğimlerde ve interdental bölgelerde uygulanır.

Herhangi bir restorasyonda, diş morfolojisinin yüzeyi özellikle parlaklık açısından bu ilişkiden etkilenir. Mineleri aşınmamış genç dişler her zaman daha açık renkli ve girinti çıkıntılı bir yüzey yapısı sergiler. Eğer diş veya restorasyonun yüzeyi makro ve mikromorfolojik olarak girinti çıkıntılı ise, yansıyan ışığı dağılacaktır.

Diş yüzeyleri tarafından yansıtılan ışık, boyut ve rengin algılanmasını ve ark üzerindeki bir dişin derinliğinin algılanmasını değiştirir. Eğer yansıyan ışık miktarı artarsa, dişler daha yakın, daha geniş ve daha açık renkte görünecektir. Daha açık renkli dişler (aynı zamanda daha girinti çıkıntılı yüzey yapısına sahip) göze daha geniş ve yakın görünürler. Bu nedenle bir diş üzerinde illüzyon yoluyla öne doğru gelme efekti yaratılmak istendiğinde yüzey yapısı daha fazla girinti çıkıntı içerecek şekilde oluşturulmalı ve dişin parlaklığı arttırılmalıdır. Dişin daha koyu ve uzakta görünmesi istendiğinde ise yüzey yapısı mümkün olduğunca düzgün yüzeyli bitirilmelidir. Dişlerin daha parlak görünmesi için ışığın yansıması üzeride varyasyonlar yapılması gerekir ve bu da yüzeyde hazırlanacak girinti veya çıkıntılar ile elde edilebilir. Genç dişlerde mevcut olan parlak görünüm yüzey yapısının etkisi sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda dişin parlaklığının arttırılması söz konusu olduğunda girinti ve çıkıntılı yüzey yapısının oluşturulması gerekir. Doğal anatomik yüzey dikkatle gözlenmeli ve dişhekimi restore edilmemiş komşu diş yüzeyleri ile aynı ışık yansımasını elde etmeye çalışmalıdır. Teknisyen, seçilen porselenin planlanan yüzey yapısı için uygun olup olmadığını değerlendirebilecek bilgiye sahip olmalıdır.

Kaynak: Porselen Laminate Venerler Bilim ve Sanatı - Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız