WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

İmplant ameliyatlarında PRF Kullanmanın avantajları

İmplant ameliyatlarında PRF Kullanmanın avantajları:

PRF ler gerek Sert dokuda Gerek Yumuşak dokuda iyileştirmeyi hızlandırmakta ve implantların tutunmasına katkı sağlamaktadır.

Özellikle kemik erimesi ve kemik kaybı olan hastalarda büyük destek sağlamaktadır.

PRP yumuşak dokuda, sert dokuda ve sinir dokusunda iyileşmeyi artırmaktadır. PRP iyileşmeyi artırdığı gibi içerdiği lökositler ve IL’ ler sayesinde immün sistemide destekleyerek, antimikrobial özellik göstermektedir. Elde edilen bütün bu sonuçlar doğrultusunda yara iyileşmesini hızlandırmak, enfeksiyondan korunmak amacıyla PRP literatürde desteklenen kullanım alanına sahiptir. PRP’ den daha sonra geliştirilen ve ikinci nesil trombosit konsantrasyonu olarak adlandırılan PRF’ de sert ve yumuşak dokuda yara iyileşmesini artırmaktadır.

Yapılan çalışmalarda PRF’ nin PRP’ ye oranla daha uzun süre büyüme faktörü salgıladığı bu sebeple doku iyileşmesinde PRP’ den daha etkili bir materyal olduğu bildirilmektedir. PRF hazırlanırken tek aşamalı santrifüj sonunda elde edilebilmesi, santrifüjde sonra antikoagülan ve trombin kullanılmaması tekniğin PRP’ ye oranla daha basit ve hızlı uygulanabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca greft materyalinin üzerine PRF’ nin membran olarak kullanılması da son yıllarda sıklıkla tercih edilmekte ve basit bir prosedür ile hazırlanan PRF sayesinde operasyonun maliyeti ciddi oranda azalmaktadır.

Kaynak: Dr. Tolga Gülçiçek

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız