WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

İmplant diş nasıl yapılır?

İmplant diş, genel olarak çürük dişlerin yerine veya tamamen olmayan dişin yerine yapılan protez diş yöntemidir. Diğer protez yöntemlerine göre implant, sağlam yapısı ile dayanıklı bir ömrü bulunmaktadır. Çene kemiğine vida yöntemi ile yapılan implant, sağlam yapısı ile protez diş tercihlerinde en önemli olanıdır.

Protez diş yöntemlerinin yapılış şekline göre İmplant diş nasıl yapılır? Birçok diş yaptırmak isteyen hastaların merak konusudur.

İmplant diş tedavisi üç aşama şeklinde gerçekleşmektedir. Öncelikli olarak hasta muayene aşamasına tabi tutulur. Hastaya öncelikle ağız muayenesi yapılmalıdır. Genel sağlık durumu hakkında gerekli görülen bazı testler ve tahliller yapılır. Hastanın diş etlerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı veya diş etlerinin uygulanacak olan implant tedavisini uyumlu olup olmadığı araştırılır. Hastanın diş etlerinin muayenesinin ardından, çene kemiklerinin sağlamlığı test edilir. Hastada belirlenecek durumlara göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu uygulamalar yapılacak olan implant tedavisinin de süresine etki etmektedir.

Hastanın muayene aşaması bittikten sonra, ikinci aşama olan planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada ise, yapılacak olan implant tedavisinin yeri ile ilgili olarak bazı testler uygulanır. Tedavinin uygulanacağı yerin dokusunda herhangi bir problem olup olmadığına bakılır. Hastanın diş eti dokusunda veya çene kemiğinde rastlanılan herhangi bir problemler için farklı tedaviler yapılır. Hastanın bu aşamadaki testleri olumlu geçirmesi durumunda, implant’ın ölçümleri yapılır. Dişin çapları belirlenir.

Planlama aşamasının ardından diğer bir aşama olan üçüncü ve son aşamaya geçilir. Bu aşamada ise diğer aşamaları sorunsuz olarak geçen hastanın diş etinde küçük bir kesik açılır. Açılan bu kesiğin ardından implant’ın monte edilebilmesi için dişin çapı miktarınca yuva oluşturulur. Vidanın yerleştirileceği yuva, teknolojik olarak üst seviyede bulunan aletlere açılır. Daha önceden çapı belirlenmiş olan vida yuvaya yerleştirilir. Bu işlemin ardından belli bir süre beklenir. Yaklaşık olarak 2 veya 3 ay beklendikten sonra implant vidaya yerleştirilir. Hastanın durumuna göre implant, yuvaya yerleştirilmesi ve yerleştirilmesinden sonraki safhalar da durum kontrolleri yapılır. Herhangi bir problemin ender olarak görülmesi açısından çoğu kimse implantı tercih etmektedir.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız