WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

İmplant Diş Takıldıktan Sonra Ne Zaman İyileşir?

Kaybedilen dişlerin yerine doğal diş görünümünde olan, kemikle kaynaşabilen uygun maddelerden yapılmış yapay diş köklerine implant adı verilmektedir. İmplantlar, hem estetik görünüm sağladığı için hem de daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sağladığı için tercih edilmektedir. Günümüzde % 98 başarı oranıyla uygulanan implant tedavisi, oldukça pahalı bir işlemdir. İmplantın ekimi, yerel ya da genel anesteziyle gerçekleştirilebilmektedir. İmplantlar çene kemiğine oluşturulan yuvalara ekilerek işlem gerçekleştirilir. Bu süreçten sonra implantların çene kemiğiyle kaynaştıktan sonra diş protezleri takılır.

İmplant ekimi eskisine göre daha uygun bir yöntemdir. Tekniklerin gelişmesi ve başarı oranının artmasıyla birlikte hem estetik görünüm sağlaması hem de çiğneme fonksiyonu sağladığı düşünülürse bir bedele değecek bir uygulamadır. İmplant ekimi sonrasında 1-2 günlük ağrılar oluşabilir ve birtakım şişme, morarma, yemede ve konuşmada güçlük çekme gibi komplikasyonlar oluşabilir. İmplantın birçok yönden avantajı bulunmaktadır. Estetik bir görünüm sağlamasının yanında, proteze göre daha iyi çiğneme fonksiyonu sağladığı için sert ve kuru yiyeceklerin yenmesinde kolaylık sağlar.

İmplantların ekimi oldukça kısa süren bir işlemdir. 15 dakika gibi bir sürede diş implantı yapılabilmektedir. İmplantın kemik dokusuyla yeterli kaynaşması sağlandıktan sonra protezlerin takılma işlemi 2-3 seansta gerçekleştirilebilmektedir.

İmplantların ekimi her ne kadar kısa süren bir işlem olsa da anestezi gerektirdiğinden bir cerrahi işlemdir. İmplant ekimi sonrasında hasta ağrılar duyulabilir. Bu durumlarda genellikle ağrılar ağrıkesicilerle yatıştırılmaktadır. Ameliyat bölgesinde şişme, morarma, boğaz ağrısı ya da yemede, konuşmada güçlük çekme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Diş etlerinin birkaç gün acıması veya kanaması görülebilir bir durumdur. Ancak kanamaların fazla olması durumunda hekime başvurulması gerekmektedir. İmplant sonrasında yumuşak yiyecekler tüketmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morarmaları gidermek için buz torbası kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız