WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

İmplant diş

Çürük diş demek o dişin yerinden çıkartılması ve yerinin boş kalması demektir. Yeri boş kaldığında ise o dişin görevinin yapılamaması demek ise beslenememekle veya eksik beslenmekle aynı anlama gelmektedir. Çünkü gıdaları yutabilmemiz için o gıdaları önce ağzımızdaki dişlerimizle parçalamamız ve yemek borusuna parçalanmış olarak göndermemiz gerekmektedir.

Dişlerle parçalanmamış gıdalar yemek borusunda ilerleyemez ve yemek borusunu daha en başında yani yutak kısmında tıkayarak boğulmamıza ve dolayısıyla ölmemize neden olurlar. Diş bu kadar önemli bir uzuvdur işte. Çürüyen dişlerin yerinden çıkartılarak insana verdiği ağrının önlenmesiyle ilgili tıbbi işlemlerin tarihi çok eskiye dayansa da çürüdüğü için çıkartılan bu dişlerin yerine yenisinin yani protez dişin takılması işlemiyle ilgili tıbbi süreçlerin gelişmesi henüz yakın tarihlerde olan şeylerdir. İmplant diş diye bir kavram ise çok yakın tarihlere kadar düşünülmesi bile mümkün değildi.

İmplant diş yerine daha önce kullanılan protez diş uygulaması ile insanlar çürük dişlerinin yerine diş taktırabilmek için çürük dişin etrafındaki sağlıklı dişlerinden de olmak zorunda kalmaktaydı veya tel ile sağlam dişlere monte edilen takma dişlerle verimsiz bir protezli dişle hayatlarını devam ettirmek zorunda kalmaktaydılar. Ancak implant diş sayesinde insanlar orijinal dişlerine kavuşmuş gibi oldular. Yapılışı itibari ile orijinal dişin çene kemiklerine bağlanışının taklit edildiği ve tamamen orjinali ile uygun olarak monte edildiği bu dişler kullanılırken de insanlarda orijinal dişleri aratmamaktadır.

İmplant dişlerin insanların çenesine monte edilme süreci şöyle gerçekleşmektedir. Sadece çürük dişin yerine takılan tek diş olduğunun bilinmesi gerekir. Yani bir dişiniz çürüdü diye diğer dişlerinizi de kullanılamaz şekilde yontma işlemlerine tabi tutturmanız gerekmez. Sadece çürüyen dişin diş eti uygun tıbbi aletlerle açılır ve açılan diş etinin altından orijinal dişin bağlandığı çene kemiğine vidalanacak şekilde implant dişin kök kısmı vidalanır.

Bu vidalama işleminden sonra açılan diş eti dikilerek kapatılır ve iyileşinceye kadar bekletilir. Daha sonra çürüyen dişin şekline en uygun diş kullanılarak dikilen bölge yeniden açılarak diş etinin altında kalan vidaya bu protez diş monte edilir ve diş eti tekrar kapatılır.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız