Yirmi Yaş Dişleri Nedir?


Yirmi Yaş Dişleri, çenenin her iki tarafının en sonundaki üçüncü büyük azı dişleridir. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16 ila 20 yaş arasında çıktığı için bunlara akıl dişi de denmektedir.

Yirmi yaş dişleri en son çıkan kalıcı dişler olduğu için, ağzınızda bunlar için yeterli boşluk olmayabilir. Bu da yirmi yaş dişlerinin dişeti dokusunun veya kemiğin altında veya başka bir dişin yanında gömülü kalmasına yol açabilir. Dişler gömülü oldukları takdirde şişme görülebilir..

Kısmen çıkmış veya çarpık çıkmış yirmi yaş dişleri de ağrıya , çapraşığa veya hastalığa yol açabilir. Yirmi yaşından önce çekilen yirmi yaş dişlerinin kökleri daha az gelişmiş olacağı ve bu yaşlarda yapılan diş çekimleri daha az komplikasyonlara neden olabileceği için yirmili yaş dişleri için 16 ve 19 yaşları arasında muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

Diş çekme oldukça rutin bir işlemdir. Diş hekiminiz, genel anestezi ile "uyutulmanızı" veya ağzınızdaki bölgenin bir ilaçla lokal anestezi yoluyla uyuşturulmasını önerecektir.

Diş (ya da dişler) çekildikten sonra ortaya çıkabilecek kanamaları azaltmak için 30 ila 45 dakika hafifçe ısırmanız için gazlı bir bez verilebilir. Başlarda ağrı veya şişme görülse de, bu ağrı birkaç gün içinde kaybolur. Ağrı, kanama, şişme veya ateş sürekli veya ciddi ise durumu diş hekiminize danışmanız gerekir.

Çapraşıklık veya gömülü kalma nedeniyle yirmi yaş dişinin çekilmesi, gelecekte ağız sağlığınızı veya ağız kapanış şeklinizi etkilemez.


* Ağız Hijyeni Nedir?
* Çürük Nedir?
* Diş Plağı Nedir?
* Diş Tartarı Nedir?
* Dişeti Hastalığının Aşamaları
* Dişeti İltihabı Nedir?
* Ağız Kanseri
* Ağız Koruyucusu
* 13 - 19 Yaş Diş Bakımı
* Gazlı İçecekler ve Diş Sağlığı
* Yetişkinlerde Florür Kullanımı
* Hamilelik ve Ağız Sağlığı
* Ortodonti Nedir?
* Ortodontide Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon
* Ağız Yaraları Nelerdir?
* Evde İlkyardım
* Diş Hassasiyeti Nedir?
* Halitosis (Ağız Kokusu)
* Dişte Eklem Bozuklukları
* Diş Gıcırdatma (Bruksizim)
* Ağız Kuruluğu Nedir?
* Ağız Koruyucusu
* Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı
* Ağız Piercingleri
* Yetişkinlerde Diş Bakımı
* Yetişkinlerde Diş Teli Kullanımı
* Yaşlılıkta Ağız Sağlığı
* Çapraşık Diş Yapısı ve Tedavisi - Ortodonti