WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

YİRMİLİK DİŞLER TAM ÇIKMAMIŞ

Yirmilik dişler adından da anlaşılacağı üzere yirmili yaşlara girmeden hemen önce çıkmaya başlar. Tamamen çıkan yirmilik dişlerin sağlığa hiç bir zararı olmadığı gibi yarar da sağlar. Yirmilik dişlerin tam çıkamıyor olması ise sağlık açısından problem yaratır. Tam çıkmayan yirmilik dişler ağrı yaparlar, hemen yanında bulunan dişe zarar verebilirler, kötü koku yayabilirler.

Yirmilik dişlerin tam çıkmaması bu gibi sorunları beraberinde getirirken yirmilik dişi tamamen çıkmış bireylerde bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bunlardan en önemlisi yirmilik dişleri fırçalarken yaşanan zorluk. Yirmilik dişlerin fırçalanması çok arkada bulunmasından dolayı zorluk çıkarır ve fırçalanmaz bu da ilerleyen zamanlarda yirmilik dişlerde çürüme meydana getirir ve dişlerinizin sonu yine doktorun diş çekimine gider. Yirmilik dişin tam çıkamamış haline gömülü diş denir. Diş cerrahisi bölümünde çekilir. Damak ve iç yanaklarınıza uyuşturucu bir iğne yapılır ve yirmilik dişleriniz siz hiç bir acı hissetmeden bir dakika içerisinde çekilir. 20lik gömülü diş ameliyatı riskli bir ameliyat değildir. Dişlerinizin çekiminden sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Diş çekiminden hemen sonra beslenme gibi konular bu dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Yirmilik dişler konusunda hassa olan bireyler korku yaşarlar bu nedenle tanımadıkları doktora gitmek istemezler. Fakat her doktorun yapacağı işlem aynıdır. 20 lik diş ameliyatı korku duyulacak bir ameliyat değildir. Öncelikle dişçi koltuğuna karşı her bireyin bir önyargı ve korku beslediği doğrudur fakat her türlü işlemin sağlığımız için yapıldığını kabul etmeliyiz ve korkacak bir durum olmadığını her işlem öncesi uyuşturulmadan dolayı acıma hissetmeyeceğinize inanmanız gerekir.

Eğer yirmilik dişleri gömülü olarak kalan bir bireyseniz ve ağız kokusu, diş ağrısı, yanlardaki dişlerde baskı problemi gibi durumlarınız söz konusuysa en yakın tarihte diş doktorunuzdan randevu almayı ihmal etmeyin. İleride yaşanacak daha büyük problemlerin önüne geçme bugün sizin elinizdeyken ilerde buna engel olamayabilirsiniz. Diş sağlığı ve bakımınıza çok özen göstermeli ve günde en az iki kere yemekten bir saat sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız