WhatsApp üzerinden bizimle hızlı bir şekilde iletişime
geçerek sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Randevu: 0216 455 50 00

YİRMİLİK DİŞLERİNİZ SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR

Sindirim sisteminin başlangıcı olan organımız ağızdır. Ağızda dil ve dişler bulunur. Dişlerimiz besinlerin mekanik sindirimini gerçekleştirir. Dilimizde konuşmamıza yardımcı olur ve besinleri yutmamıza yardım eder. Besinleri çiğnerken yani mekanik sindirim yaparken dişlerimizi kullanırız.

Yetişkin ve sağlıklı bir insanda 32 tane diş vardır. Kesici dişler altta ve üstte 8 adet, köpek dişleri altta ve üstte 4 tane, küçük azı dişler altta ve üstte 8 tane, azı dişleri altta ve üstte 8 tanedir. Köpek dişleri besinleri kopararak parçalamaya, azı dişleri geniş yüzeyleri sayesinde besinleri ezmeye ve öğütmeye yarar ayrıca kesici dişler de yiyecekleri keserek koparmaya yarar.

Yirmilik diş insanlarda yirmili yaşlarda süren bir diş tipidir. Üçüncü büyük azı dişidir. Yirmilik diş dizisinin en arka kısmında çıkar. Yirmilik dişler genel olarak çene ve ağız yapısından dolayı ya da ağzın darlığından dolayı gömülü olarak kalmaktadır. Her yirmilik diş çekilmek zorunda değildir. Yirmilik diş kişiye zarar vermiyorsa, temizlenebilir durumda ise ve çürümemişse çekilmesine gerek yoktur.

Ancak diş fırçası ve diş ipi ile temizlemeyecek durumda olan, üzerinde derin çürükler olan yirmilik dişler çekilmek zorundadır. Aynı zamanda ağız yapısının dar olması nedeniyle yirmilik diş yüzünden yemek yerken yanak ısırması sık sık meydana gelebilir bu durumda da yirmilik diş çekilmek zorundadır. Yirmilik diş çekimi birçok çene cerrahı özel muayenelerde ve devlet hastanelerinde yapmaktadır.

Bazı yirmilik dişlerin çekimi oldukça kolay olurken bazılarını çekmek zorlu olabiliyor bu durumda ameliyatlı bir operasyon gerekir. Bu ameliyatın alanında uzman bir diş hekimi ya da ortodontist tarafından yapılması gerekir çünkü tedavi sırasında ya da tedavi sonrasında bazı komplikasyonlar olabilir. Ameliyat edilen bölge enfeksiyon kapabilir bu yüzden hijyenik ve sağlıklı bir ortamda bu iş yapılmalıdır.

20lik diş çekim ücreti ise doktora ve muayene olduğunuz, tedavinizi yaptırdığınız yere göre değişiyor. 20lik diş çekim ücreti araştırıldığında karşımıza ortalama bir rakam çıkıyor. Kendi bütçenize uygun bir özel hastanede ya da devlet hastanesinde bu tedavinizi olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız