Dental İmplant

Dental İmplant ve İmplantoloji Uygulamaları

İmplantlar vücudumuzda çeşitli şekillerde ve çeşitli bölgelere uygulanabilmektedirler. Dental implant isminden de anlaşıldığı gibi ağza uygulanan implantlardır.

İmplantlar yüksek teknoloji ile üretilen suni dişlerdir. Ana maddesi titanyumdur. İmplantların ağza yerleştirilmesi için kemik yapısının uygun olması gerekmektedir. Çünkü implant dişler damaklarımızdaki kemiklere tutturularak yapılmaktadırlar. İmplant uygulamaları diş eksikliğini gidermek için yapılan kron, köprü ve hareketli diş protezleri gibi klasik tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu tarz uygulamalarda yaşanacak problemler implant diş uygulamalarında yaşanmaz.

Ağızdaki tek bir diş eksikliğini gidermek için uygulanan klasik köprü yönteminde eksik dişin yanındaki her iki dişinde kesilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda daha sonradan kesilen sağlam dişlerle ilgili problemlerin yaşanması olasılığı çok rastlanan bir durumdur. Bu boşluk implant diş uygulaması ile giderildiğinde hem çok daha estetik ve kullanışlı bir dişe sahip olmuş oluyorsunuz hem de klasik yöntemlerde ortaya çıkabilecek bir çok sorundan korunmuş oluyorsunuz. Bu şekilde tedavi edilmesi gereken dişe komşu diğer dişleri de korumuş olursunuz. İmplant diş uygulamaları gerektiğinde total protez yerine tercih edilerek tüm ağza bir kaç seansta uygulanabilir.

Dental implant uygulamalarının başarı oranı %98'lere ulaşmaktadır. İmplant dişlerin çok uzun süreli, neredeyse ömür boyu, kullanabileceği kabul görmüştür. İmplant uygulamalarında o denli hızlı bir gelişme vardır ki artık implantın dişin çekilmesinin hemen ardından aynı gün ağza yerleştirilmesi ve estetik uygulamaların tamamlanması tartışılmaktadır. Vakaların durumuna göre implant uygulamaları alt ve üst çenelere 6 ya da 8 adet implant yerleştirilmesi ile tamamen sabit protezler yapılarak kişilerin yaşam kalitesi yükseltilmektedir.

İmplant uygulamaları öncesinde, bir dakikalık bir işlem sonrasında, elde edilen bilgisayarlı tomografik röntgen görüntüleriyle yerleştirilecek implantlar için koşulların ne derece de uygun olduğu önceden tespit edilebilmekte ve gerekli değerlendirmelerin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Dental implantolojide vaka sınıflandırması farklılık göstermektedir. Vakalar basit, ileri ve karmaşık olarak gruplandırılırlar. Ağzında herhangi bir kemik defekti bulunmayan hastalar basit grubunda yer alırlar.

Sonuç olarak dental implant uygulamalarında hastaların tedaviye uygunluğunun ve teknolojik gelişmelerin yanında diş hekimlerinin bilgi ve becerileri de sonuçları ciddi oranda etkilemektedir.

Kaynak: https://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız