İmplant diş kimlere yapılamaz?

İmplant diş, kaybedilen diş ya da dişlerin yerine titanyumdan yapılan dokusal uygunluğu olan yapay diş kökleridir. Eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan diğer yöntemlere göre implant ekimi, hem başarı oranı daha yüksek, hem de daha güvenilir bir metottur.

Diş implantları, birçok kişide uygulanabilir. Ancak bunun için bazı durumlar söz konusudur. Çocuklarda ve kemik gelişimini tamamlamamış bireylerde implant ekimi yapılmamaktadır. Ayrıca hamileler, yüksek tansiyon, diyabet, hemofili veya önemli bağışıklık sistemi hastalıkları bulunan kişiler implant ekimi için uygun değillerdir. Bununla birlikte, sigara ya da alkol kullanımı implant başarısını etkilediğinden dolayı pek tavsiye edilmemektedir. Aşırı derecede diş gıcırdatma ya da sıkma problemi olan kişiler, implant üzerinde aşırı baskı yaratacağından implantın kırılma ihtimali oluşmaktadır. Bu durum, implantın başarısını etkilemektedir. Bu hastalıklardan birini taşımıyorsanız, sağlıklı diş etleriniz ve implantın tutunması için yeterli kemik yapınız varsa, implant ekimi yaptırabilirsiniz.Çene kemiğinde implantın kaynaşması için yeterli kemik yoksa kemik grefiti uygulamasıyla bölgedeki kemik miktarı artırılabilir. Eğer bir iltihap yoksa diş çekilir çekilmez diş implantı ekimi uygulanabilmektedir. İmplantlar, titanyumdan yapılmış maddelerdir ve yüzeysel olarak yerleştirildikleri dokuyla uyumludurlar. İmplantların yerleştirilmesinden sonra, çene kemiğiyle kaynaşması beklenir. Bu süre genellikle 3 ile 5 ay arasında değişmektedir. İmplantın kemikle kaynaşması sağlandıktan sonra, diş protezi takılabilir.

İmplantların birçok yönden avantajları bulunmaktadır. İmplantlar, hareketli proteze göre daha iyi çiğneme fonksiyonu sağladığı için sert ve kuru yiyecekleri daha kolay yiyebilme olanağı sağlar. Kişinin istediği yemekleri rahatça yiyebilmesini ve protezin kayma, tıkırdama gibi problemlerden de kurtulmanızı sağlar. Eksik dişlerin yerine implant uygulanması ile doğal diş görünümüne sahip olduğundan estetik açıdan sorun yaratmaz ve kişilere dişlerinden dolayı özgüvenlerini yeniden kazanmasında rol oynar.

Kaynak: https://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız