İmplant Fiyatları Yüksek mi?

Diş implantı, kaybedilen diş ya da dişlerin yerine estetik amaçlı ya da daha iyi çiğneme fonksiyonu amacıyla yerleştirilen çeşitli maddelerden yapılmış diş köküne benzer yapıda bulunan malzemelere denilmektedir. Diş implantı yaptırmadan önce implant yaptırmak için hastanın uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Diş implantı için kemik ve doku yapısının uygun olması gerekmektedir. Ayrıca bütün dişlerin sağlıklı olması ve ağız hijyenine önem verilmesi gerekmektedir.

İmplant ekimi, hastanın isteğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. İmplant ekimi sonrasında bazı ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar dayanılmayacak ölçüde değillerdir. Ağız içinde diş köklerinin yerine önceden açılmış olan yuvalara diş implantlarının ekimi gerçekleştirilir. İmplantların kemikle kaynaşması 4 ile 6 ay arasında değişkenlik gösterir. Kemikle kaynaşma sağlandıktan sonra normal diş görünümüne sahip parça eklenir.

İmplant tedavisinin başarıya ulaşması için hastanın ağız temizliği ve bakımına gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Ayrıca doktorun yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaması, ya da implantın ekimi ve bakımı konusunda yeterince titiz çalışmaması implantın başarısını etkileyebilir ve bazı komplikasyonlara neden olabilir. Diş implantları hem daha iyi estetik görünüm sağlar hem de daha iyi çiğneme fonksiyonu sağladığı için özellikle sert ve kuru yiyeceklerin yenmesinde kolaylık sağlar. Diş implantı, kemik erimesi olan kişilerde önerilmektedir.

Diş implantı hem kullanılan malzemenin ithal olması hem de implant ekiminin yüksek teknolojiye sahip cihazların kullanılmasını gerektirdiğinden pahalı bir işlemdir. Sigara kullanımı implantın başarısını etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Sigara içen kişilerde yaraların iyileşmesinde gecikme ve implantın kemiğe tutunmasını da olumsuz olarak etkilemektedir. Diş implantının yerleştirilmesi sonrasında bazı şişlik, morluklar ya da boğaz ağrıları oluşabilmektedir. Günümüzde daha ileri tekniklerin kullanımı ile diş ameliyatlarında oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirgenmektedir.

Kaynak: https://www.istanbulimplantoloji.com

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız