Çene Kemiği Erimelerinde İmplant Tedavisi

Çene ve diş sağlığı yaşamımızı konforlu geçirebilmemiz açısından en önemli sağlık alanlarından bir tanesidir. İmplant tedavileri de bu bağlamda vücut içerisindeki canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeleri ifade etmektedir. Bu tedavi eksik olan ve kurtarılamayan dişlerin yerine hem estetiği sağlamak hem de gerçek diş işlevini görmek amacıyla uygulanmaktadır.

İmplant dediğimiz cansız madde ürünü titanyum esaslı vida ve kök şeklindeki yapılardır. Bu maddeyi yerleştirmek için çene kemiğinin içine yuva açılır ve madde içine hekim tarafından yerleştirilir.

İmplant Tedavisi Hakkında Bilgiler

Gerçek dişlere çok benzeyen şekilde tasarlanan bu tedavi tekniği hasarlı, eksik, işlevini kaybetmiş dişlerin yerini tutmaktadır. Bazen takma dişler ve köprüler kişinin çene yapısına uymamakta ve birey kullanmakta zorlanmaktadır. Doğal dişlerin eksikliğini gideren bu tedavi işte bu durumlarda iyi bir alternatif olabilmektedir.

İmplant tedavisinin uygun olduğu bazı durumlardan bahsedilmektedir. Eksik bir ya da daha fazla eksik diş varsa, büyümesini tamamlamış çene kemiği varlıklarından, kemik yeterliyse veya kemik grefti yapılıyorsa, ağız dokusu sağlıklıysa, olumsuz etkiye neden olabilecek başka bir hastalık yoksa takma diş takılamıyorsa, konuşmayı geliştirmek istiyorsanız implant tedavisi uygundur demektir.

İmplant tedavisi bir süreci kapsamaktadır. İlk olarak implant yapılmaya karar verildikten sonra kişinin ağzına ve çene yapısına dair tüm muayeneler gerçekleştirilmektedir. Sonrasında kişinin çene yapısı ve kemik yeterlilik seviyesine göre implant yerleştirmeye uygun alan hazırlanmaktadır. Bölge hazırlandıktan sonra implant yerleştirilmektedir. Sonrasında da kontroller devam etmektedir.

Çene Kemiği Erimelerinde İmplant Tedavisi

Çene kemiği erimesi olayına günümüzde her insan maruz kalabilmektedir. Özellikle de ilerleyen yaşlarda dişlerimize iyi bakmayı başaramadıysak kaçınılmaz bir şekilde çene kemiği erime yapmaktadır. Bilimsel olarak çene kemiği erimesi mevcut dişler kaybedildiğinde ya da çektirildiğinde kayıplardan dolayı kemiğin erimeye başlaması demektir. İşte bu durumda yani çene kemiği erimelerinde implant tedavisi uygulanmaktadır.

Çene kemiği erimesinin düzeltilmesi ve implantın sağlıklı bir şekilde yuvaya yerleştirilebilmesi için ilk olarak kemik greftleri uygulanmaktadır. Kemik greftleri gerektiği gibi iyileşmeyen kemik kırıklarını onarmak amacıyla eksik kemiğin yerine eklenen cerrahi bir işlemdir. Günümüzde diş tedavileri alanında gelişen teknoloji ve ürünler sayesinde ileri implant cerrahisi kemik greftleri yapılabilmektedir. Eriyen çene kemiğine direk implant yerleştirmek doğru değildir. İlk olarak eriyen çene kemiği alanına kemik greftleri ekleyerek doğal kemik elde edilmelidir.12

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız