Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Gülüşümüz, her şeyimizdir. Bazı insanların gülüşleri ayırt edicidir. Hafızamızı kısaca yokladığımızda bu insanların dişlerinin genelde çok güzel olduğunu fark edebiliriz. Güzel ve sağlıklı görünen dişlerin ilk koşulu ise renginin beyaz olmasıdır.

Dişlerimizin üzerindeki mine tabakası zamanla renk değiştirebilir. Her insanın dişlerinin rengi aynı tonda olmaz. Ancak yiyip içtiklerimiz zamanla diş minesinin rengini kesinlikle değiştirir. Mineyi oluşturan hücrelerin arasındaki boşluklara zamanla rengin değişmesine sebep olacak maddeler dolar. Bu da diş minesinin renginin beyazdan farklı tonlara dönüşmesine yol açar.

Diş beyazlatma (bleaching) yöntemi diş minesinin üzerine yerleşmiş olan renkli maddelerin, özel içerikli diş beyazlatma jelleri ile temizlenmesidir.

Diş beyazlatma ile ilgili çok sorulan sorulardan biri de diş temizliği ile farkı olup olmadığıdır. Diş beyazlatma işlemi ile diş temizliği aynı işlem değildir.

Diş beyazlatma işleminde dişler, diş taşından ve lekelerinden arındırıldıktan sonra hekim tarafından dişlere uygulanan bir jel ve lazer ışınlarıyla beyazlatılır. Herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayan bu işlemden sonra, belki birkaç gün diş hassasiyeti görülebilir. Bunun dışında hastanın gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir şey olmaz. Aksine, gülüşünüze güvendiğiniz her an özgüveniniz yükselir ve kendinizi daha özgür hissedersiniz.

Ev tipi beyazlatma sistemi ise doktorun hastaya verdiği jellerin evde uygulanmasıdır. Doktorun önerdiği miktarda jelin bir plağa sürülerek geceleri takılması ile sonuç verir. Ofis tipi beyazlatmadan farklı olarak, alınan sonuçlar aynıdır fakat daha uzun sürede sonuç elde edilir. Bu işlem, tek başına değil, bazen de klinikte uygulanan tedaviye ek olarak tercih edilebilir.

Bu işlemin uygulanacağı hastaların ağzında çürük diş, düşmüş dolgu veya hafifçe sızdıran bir kanal tedavisi bulunmamalıdır. Böyle bir durumda diş hekimi, dişlerinizdeki sorunları giderdikten sonra diş beyazlatma işlemini uygulayabilir.

Diş beyazlatma tedavisinin etkileri zaman içinde daha net görülebilir. Dişlerin rengi işlemden kısa bir sonra tam olarak belli olabilir. İşlemin etki süresi ise yeme-içme alışkanlıklarıyla bağlantılıdır. Sigara kullanan hastalarda işlemin etkisinin daha çabuk geçtiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında hastalarda genel olarak 1-2 yıl arasında işlemin etkileri devam eder. Mutlu gülüşler için, sağlıklı dişlerinizin olması gerekir. İstanbul İmplantoloji, uzman kadrosu ile her zaman doğru bir adrestir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız