Genel Anestezi Altında Ağrısız İmplant Ameliyatı

İmplant tedavisi diş kayıplarında en çok tercih edilen ve en iyi sonuç veren uygulamadır. İmplant işlemi diğer diş tedavilerine nazaran hem daha zor hem de daha maliyetli uygulamalardır. Bu yüzden mutlaka güvenilir, bu alanda uzmanlaşmış ve çevreniz tarafından tavsiye edilen bir klinikte yaptırmak gereklidir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi diş olmayan damağa uygulanır. Çene kemiğine yer açılarak titanyum vida gömülür. Bu vida üzerine de diş yapılır. Bu işlem biraz daha uzun süren ve maliyetli bir tedavidir. Ancak doğal dişin yerini en iyi tutan yöntemdir.

Olağan şartlarda implant tedavisi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Diş tedavisi yaptırırken yalnızca o bölgeyi uyuşturmak ve tedaviyi bu şekilde yaptırmak asıl olandır. Çünkü bu tedaviler tüm vücudu etkilemeyen bölgesel tedavilerdir. Lokal anestezi ile zaten işlem yapılacak bölge tam anlamıyla uyuştuğu için hasta hiçbir şey hissetmeyecektir. Yalnızca yapılan işlemlerden haberdar olduğu için tedirginlik yaşayabilir.

Genel Anestezi ile İmplant Yapılır Mı?

İmplant yapılırken asıl olan lokal anestezidir. Genel anestezi yöntemi tüm vücudu etkileyen ağır ameliyatlarda tercih edilir. Bu durumda hasta tamamen bayıltılmaktadır. Genellikle korkusu olan hastalar genel anestezi tercih etmektedir. Ancak bu durum hiç bir doktor tarafından tavsiye edilmez. Çünkü genel anestezi uygulanan hastanın uyanma süreci başlı başına bir risktir.

Genel anestezi için tam donanımlı bir hastane ortamı ile anestezi uzmanı şarttır. Bu durumlar implant tedavisini daha pahalı hale getirecektir. Bu yüzden genel anestezi altında ağrısız implant ameliyatı gereksiz ve masrafsız bir yöntemdir.

Ne Zaman Genel Anestezi Yapılır?

Bu durum genel anestezinin hiç yapılmayacağı anlamına gelmemeli. Tıbbi zorunluluk olan ekstrem durumlarda bu yöntem nadiren kullanılmaktadır. Hastaların kandan ya da tedaviden korkması gibi sebepler genel anestezi riskleri için yetersizdir denilebilir.

Hastalar ameliyata girip ağrı sızı hissetmeden çıkmaktadır. ancak anesteziden uyanma süreci de ağrılı bir süreçtir. Bu süreç ile lokal anestezinin geçmesinden sonra yaşanan süreç hemen hemen aynıdır denilebilir. Operasyon sonrası bir miktar ağrı olacaktır. Ancak ağrı kesicilerle atlatılabilecek bir süreçtir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız