Komple İmplant Tedavisi Ve Vidalı Diş Fiyatı Nedir?

İleri yaştaki kişiler yetersiz ağız ve diş bakımı ve diğer birçok sebepten dolayı tüm dişlerini kaybedebilmekte ya da ağzındaki diş sayısı azalmakta, işlevlerini yerine getirmekte zorlanmaktadır. Köprü diş yapılabilmesi için olmayan dişlerin her iki tarafında diş bulunmalıdır ki köprü oturtulabilsin. Bunun mümkün olmadığı durumlarda en iyi çare implant diş yapılmasıdır. Ağızdaki tek bir dişe, birden çok dişe veya tüm ağıza komple implant uygulanabilmektedir. İmplant diş tedavisi teknolojinin diş tedavilerine yansımasının en olumlu yönlerinden biridir.

Tam Dişsizlikte Kalıcı Çözüm
Bütün dişlerini kaybetmiş (total dişsizlik durumu) bir hastaya besinleri yeniden rahatça çiğneyebilmesi, gülüşlerine yeniden sahip olabilmesi için implant tedavisi önerilir. İmplant tedavileri sayesinde total dişsizlik sorunu olanlar eskiden daha çok kullanılan protez damaklardan kurtulmakta, daha kalıcı ve sağlam dişlere sahip olmaktadır. En büyük artısı da yenilenen özgüvendir.

İmplant Tedavisinde Cerrahinin Yeri
İmplant diş yapılması demek çene kemiğinin delinerek en uygun malzemeden oluşturulmuş vidaların takılması demektir. Bu implantların üzerine porselen veya zirkonyumdan oluşan asıl protez dişler takılır. Cerrahi operasyon özel yetişmiş diş hekimlerinin yani çene cerrahlarının yapması gereken bir işlemdir. Eğer ön muayenelerde çene kemiğinin implant için uygun olduğu saptanmış ve başka diş, damak ve diş eti sorunu yoksa bir tek implant için gereken süre 10–40 dakikadır. Operasyon lokal anestezi ile veya nadiren bazı hastalarda genel anestezi altındayken yapılır. Diş eti kesilerek çene kemiğine ulaşılır ve implantın vidalanacağı yere delik açılır. İmplant vidalandıktan sonra 1–3 ay boyunca çene kemiğiyle kaynaşması (osseointegrasyon) beklenir. Bir haftanın sonunda hastanın dikişleri alınır ve bekleme sürecine girilir.

Zaman Gerektiren Bir Tedavi
İmplant tedavisi uzun zaman alan bir tedavi biçimidir. Çene kemiği ile kaynaşmayan vidalar yerinden çıkarılıp çenede istenen kalitede kemikleşme olabilmesi için kemik tozları kullanılır. Yaklaşık 6 ay sonra kemikleşmede sorun yoksa yeni bir implant daha takılabilir. İmplant yerine tutunduktan sonra diğer aşamalar için ölçüler alınır, renk ayarlaması yapılır ve implantın üzerine hazırlanan estetik protez dişler birkaç seans içinde takılır.

Kaliteli malzemeyle iyi hazırlanmış implant dişler oldukça uzun ömürlüdür, bunun içindir ki vidalı diş fiyatları da yüksek olabilmektedir. Çeneye yerleştirilen implantın titanyumdan yapılması, diğer malzeme ve işlemler, doktor deneyimiyle teknisyenlerin iyi bir iş çıkarması gibi birçok sebepten dolayı fiyatlar yükselebilmektedir. Yine de Türkiye’deki implant fiyatları Amerika ve Avrupa’ya göre kalite aynı olmasına rağmen düşük sayılır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız