Ortodonti

Ortodonti kelimesi dilimize Yunancadan geçmiştir. Düzgün anlamına gelen ortho ve diş anlamına gelen odons kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir ve düzgün diş anlamına gelmektedir. Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de ortodonti dalı sadece diş ile değil çiğneme ve yüz sistemine ait diğer tüm bozukluklarla da ilgilenmektedir. Ortodonti dalı üst ve alt çenenizin birbirlerine göre konumunu ve dişlerin yapısını üç boyutlu olarak incelemektedir.

Ortodonti tedavisi ciddi bir planlama ve uzmanlık gerektirir, uzmanlar ve klinikler tarafından yapılmalıdır. Tedavi yaptırmak istediğinizde mutlaka uzmanlarla çalışmanızda fayda vardır. Ortodontistler veya ortodontist uzmanları sadece çene, yüz ve diş sağlığınıza hitap etmeyerek size bu bölgelerinizle ilgili estetik bir sonuç da vadedecektir.

Toplumda bilinen ortodonti tedavisi sadece çocuklara ya da gençlere uygulanır algısı artık kesinlikle yanlıştır. Yıllarca yaş sınırı gözetilerek yapılan ortodonti tedavisi 2000'li yıllardan beri yaş sınırı gözetmeksizin yapılabilmektedir.

Örneğin; eğer hasta diş kaybına uğramışsa, implant tedavisi uygulanması gerekiyorsa bu tedaviden önce, diş etinde bir rahatsızlık meydana geldiyse ve dişin estetiği bozulduysa veya doğuştan meydana gelmiş bir diş eti bozukluğu varsa ortodonti tedavisi uygulanır. Tüm bu tedaviler uygulanırken hastanın estetik bekleyişi de mutlaka tedavi sürecine eklenmektedir.

Bazen hastalar diş veya diş etiyle alakalı bozuklukları düzeltmek için ortodonti tedavisi yerine daha kısa süren porselen diş kaplamaları veya lamina diş protezlerine yönelmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki bu tedaviler kısa sürede iyi sonuçlar verse de uzun vadede sorunlara yol açabilmektedirler. Hastalar unutmamalıdır ki diş, çene veya yüz bozuklukları her yaşta tedavi edilebildiği için ortodonti tedavisi tercih edilmelidir.

Ortodonti tedavisinde farklı farklı tedavi yöntemleri vardır.

Bunlar;

Damon Sistemi ve Kapaklı Braketler: Bu tedavi şeklinde dişlerin üzerine oturtulan braketler ve braketlerin içindeki oluklardan geçen teller uygulanmaktadır.

Estetik Braketler: Bu sistem bir öncekiyle aynıdır sadece metal braketler yerine daha iyi görünen diş rengindeki apareyler kullanılır.

Görünmeyen Ortodonti: Dişlerin ağız içi kısmına uygulanan diş telleridir.

Ortognatik Cerrahi: Üst ve alt çenedeki bozuklukları düzeltir.

Yetişkin Ortodontisi: Yetişkinlere uygulanır.

İki Aşamalı Ortodonti:7-8 yaş civarı hastalara bir tedavi uygulayıp bir kaç yıl bekleyip 12 yaş civarında devam edilen uygulamadır.

Çene Eklemi Tedavisi: Çene eklemi bozukluklarına uygulanır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız