20 Yaş Dişi Ne Zaman Çıkar

Üçüncü büyük azı dişi olarak bilinen 20 yaş dişi ne zaman çıkar diye merak ederseniz, öncelikle adı gibi sadece 20 yaşında çıkmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu dişler ağızda oluşmuş olan son dişler olup; çıkmadığı durumlar nadirdir. Genellikle kişilerde dört adet 20 yaş dişi bulunabilmektedir.

20 yaşına gelmiş olan bir kişinin en merak ettiği bir soru olan 20 yaş dişi ne zaman çıkar sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü 20 yaş dişi 12 yaşından itibaren oluşabildiği gibi, çene kemiğindeki yeri müsaitse, ileri yaşlarda da çıkabilmektedir. 18-24 yaş arası ağızda yerini alması beklenen 20 yaş dişleri çoğunlukla ileri yaşlara kadar çıkmayıp, gömülü de kalabilir.

20 Yaş Dişi Çekilmeli Midir?

Ağızda oluşan 20 yaş dişi ne zaman çıkar sorusundan sonra merak edilen bir diğer soru da, "20 yaş dişi çekilmeli midir?" sorusudur. Ağızda oluşan 20 yaş dişlerinin hepsinin çekilmesine gerek yoktur. Eğer karşıt dişlerle bağlantısı normal düzeyde ise, bu dişlerin ileriki yaşlarda kullanılabilmesi mümkün olmaktadır.

Ağızda bozuk bir pozisyonda yer alan, dişlerde çarpıklıklara, ortodontik sorunlara veya iltihaplanmalara neden olan 20 yaş dişlerinin çekilmesi gereklidir. Eğer 20 yaş dişiniz gömük bir pozisyonda yer alıyorsa, çekilmesi şart değildir. Sadece belirli aralıklarda kontrol edilmelidir. Herhangi bir sıkıntıya sebep olduğu durumlarda çekilmesi mümkündür.

20 Yaş Diş Çekimi

Ağızda çeşitli problemler yaratan 20 yaş dişlerinin, kişiye sıkıntı vermemesi açısından çekilmesi gerekmektedir. Dişin yuvasından uzaklaştırılması işlemine dayanan 20 yaş diş çekimi, cerrahi olarak uzman diş doktorları tarafından uygulanmaktadır. 20 yaş diş çekimi yapıldıktan sonra 20 yaş dişinin etrafındaki kemik dokularında şişlik veya ağrı görülebilmektedir. Eğer zor bir operasyon olduysa, belirli aralıklarla bölgeye dışarından buz uygulaması yapılır. Buzun doğrudan temas ettirilmemesi önemlidir.

20 yaş diş çekimi sona erdikten sonra 24 saat süreyle sıcak yiyecek ve içecek tüketilmemesi gereklidir. Diş çekiminden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması yapıldığı takdirde, iyileşme dönemi daha kısa sürebilmektedir. 20 yaş diş çekimi ile ağızda problem yaratan dişlerden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız