20’LİK DİŞ KORKUSUNA SON

Hayatımız da doğduğumuz andan itibaren diş sorunları altıncı ayından beri başlamaktadır. Hayatımızın acımasız gerekleri olan bu dişler, gömülü yani 20’lik dişlerdir. Bu gömülü dişler illaki alınması şart değildir, ta ki gömülü dişler ağız yapısına göre çıkışlarında sorun olduğunda ya da fırçalama sırasında fırça ulaşmadığı için dişlerde çürüme, iltihap, enfeksiyon gibi durumlarda ise gömülü dişler sorun haline gelmekte ve dişlerde ağrılara sebep yapmaktadır.

Ağız yapısına ve dişin çıkış şatına göre gömülü dişler fiyatları da değişmektedir, yani gömülü diş çekimi ücreti farklılıklar göstermektedir. Gömülü dişler 17 ve 20’li yaşlar arasında dişler çıkmaya başlamaktadır. Bu dişler çene yapılarına göre tam da çıkmaya da bilirler gömülü dişler çene yapısından dolayı dişler yarıda kalmakta ve sorun haline gelmekte zamanla. Ya da dişler tam çıkar ve ağrıda yapmaz illaki 20’lik dişler alınması şart değildir.

Ama ağzımızın en uç kısmında yer aldığından dolayı dişlerimizi fırçaladığımızda gömülü yani 20’lik dişleri fırçalama sırasında fazla etkilenmez. Bu yüzden de zamanla dişlerde çürüme oluşmaktadır ve bu yüzden çürük dişin açtığı yerde birikerek hem yirmilik dişi zarar vermekte hem de yanındaki dişler olan azı dişleri tehdit edecek unsurlar içermektedir. Çürükleri fark etmek zordur ve tedavini de i etmek zordur bir hal almaktadır. Çürükler Ağrılara ve enfeksiyonlara yol açmaktadır.

Bu yüzden ağızda oluşan apseyle ağız içinde sonuçlanan zor anlara sebep olur. Gömülü diş çekim ücreti, çenedeki yapılar ve gömülü diş cerrahi müdahale sırasındaki yapılan tetkikler göz önünde alınarak fiyat verilmektedir. Gömülü dişler de sadece çürüklerde sorun yaşanmamaktadır, bunların altında yatan başka sebeplerde vardır. Bunlar ise; diş eti hastalıkları, basınç ağrısı, ortodontik sebepler, kist oluşumu bunlarda gömülü dişleri etkilemektedir.

Bu sebeplerde dolayı gömülü dişler alınması gerekmektedir. Yapılan cerrahi müdahaleler ağız yapısı ve dişin çıkış yönüne göre cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Bu müdahaleler öyle konuşulduğu gibi korkulacak ya da can yakıcı bir müdahale değildir. Normal dişlerin nazaran biraz daha zor bir çekimdir yolsa hiçte abartılacak bir durum yoktur.

Gömülü diş çekimi ücreti müdahale ve yapılan test ve röntgenlerden sonra fiyatları verilmektedir. Bu yüzden pek belli olmayan rakamlar ortaya çıkmaktadır. Ama her ne olursun sağlığımız iyi olsunda para önem taşımamaktadır. Gömülü dişin verdiği ağrıların yanında fiyat hiç umursanmamaktadır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız