20’LİK DİŞLERİN ÇİLESİ

Zaman geçmeye mahkumdur. Zaman ilerledikçe her şey değişir. Mevsimler, havalar, insanlar. İnsanların değişimi de çoğunlukla büyümeye bağlıdır. Büyüyen insanın dertleri de artar. İnsanın başına gelen en kötü dönemler de genelde gençliğe doğru atılan adımlardır. Zira 17 yaşından itibaren 20'lik dişi denilen bir illet ortaya çıkar. Bu dişler insanı verdiği ağrıyla birlikte acı içinde bırakırken, verdikleri acı yetmezmiş gibi üstüne bir de problem çıkartırlar. Bu problemlerden biri de dişin gömülü kalması, tam olarak dışarı çıkamamasıdır. Ancak bunun çözümü de mevcuttur. Gömülü yirmilik diş çekimi randevularıyla bunu halletmeniz mümkün. Her şeyin bir çaresi vardır, elbette bunun da.

Gömülü yirmilik diş çekimi normal diş çekiminden farklıdır. Bu dişlerin çene kemiği üzerinde bulunan konumu, pozisyon ve duruşu, aynı zamanda büyüklüğü ve son olarak üzerinin kemikle veya mukoza yapısıyla kaplı olması bu çekimi normal diş çekimine göre kat kat daha da zorlaştırıyor.

Bu iş genelde ağızda sürme problemi olan azı dişlerin ekstraksiyonu, yani çekilme işlemidir. 20'lik dişler olarak bilinen bu dişler 17-25 yaş arasında ortaya çıkmaya başlar. Bu dişlerin çekilmesi her açıdan daha sağlıklı bir sonuç verecektir ancak bazen ağızda kalmaları gibi bir durum da söz konusu olur. Eğer diş yer darlığına sebebiyet vermeyecek bir konumda çıkarsa ve sürerse 20'lik dişlerin çekilmesine gerek kalmayabilir.

20'lik dişlerinizden bir rahatsızlığınız olmasa bile kontrol ettirmek için mutlaka doktorunuzla görüşüp muayene olmanız daha sağlıklıdır. Panaromik bir filmle dişlerin yapısına ve durumuna bakmak da gerekir. Eğer durdukları yerde bir sıkıntı yoksa enfeksiyonlara, çürük problemlerine, ağızda kötü koku salınımına ve yer darlığına yol açabilir. Ve bu sorunların hepsi beklenmedik bir zamanınızda ortaya çıkıp daha fazla acıya sebebiyet verebilirler.

Bu dişlerin çekileceği zaman dilimi tam olarak belli değildir ancak sağlığın yerine gelmesi ve iyileşme sürecinin daha hızlı ve sorunsuz olması açısından 20 veya 30 yaşları arasında çekilmesi daha makul olur. 40 yaş üstündeki kişiler için bu operasyonlar daha da zorlaşır ve operasyon sonrası dönem çok daha zor geçer.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız