Ağız ve Çene Sağlığı

Ağız, diş ve çene yapısıyla ilgilenen, bu alanlarda gerekli tedaviler uygulayan hekime diş hekimi ya da dişçi denir. Bu hekimler ağız ve çene sağlığının korunması, üst üste basmayan dişlerin tedavisi, ağız ve çene yapısındaki bozuklukların konuşmaya ya da yemek yemeye olan olumsuz etkisini, dişlerin beyazlatılması ve buna benzer birçok alanda rol alırlar.

Nasıl ki grip olduğumuzda ya da herhangi bir başka rahatsızlığımızda o alanda ihtiyacımız olan bir doktora gidiyorsak eğer, ağız ve çene sağlığı da hiç küçümsenmemesi gereken, ihmal edildiğinde veya gerekli özen gösterilmediğinde dişlerin yapısını ve çenenin şeklini bozabilen, yüzümüzün yapısını da etkileyebilen önemli sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Özellikle de ergenlik döneminde genç yaştaki çocuklar hızlı bir büyüme ve gelişme evresindedirler.

Nasıl boyları uzuyor, ses tonları değişiyor, vücutlarında hormonel, fiziksel ve ruhsal açıdan bir değişim dönemi yaşıyorlarsa, aynı şekilde ağız ve çene yapısındaki değişimin en çok yaşandığı dönem de işte bu dönemdir. İşte böyle bir durumda başvuracağınız ilk yer ortodonti ve çene cerrahisi alanında işinde uzman ve gerekli özeni gösteren başarılı bir ortodontist veya diş hekimi ya da diğer ismiyle dişçidir.

Peki, ne iş yapar ortodontistler? Aslında yukarda açıkladığım bilgiler ortodonti alanında da geçerlidir. Çünkü tek fark isim farkıdır. Ortodonti; yamuk ya da çarpık dişleri gerekli olan malzemelerle sabitlemek, ağzın ideal şekline göre çeneye yön vermek, bozulmaları ortadan kaldırıp en az üç ay en fazla iki buçuk sene olmakla birlikte bir tedaviyi sürdürme işlemidir. Tabi ki bu süreye de muayene işleminizi sürdüren diş hekiminiz karar verecektir.

Ortodonti ve çene cerrahisi alanında en sık yapılan tedaviler ise şunlardır. Çarpık ve aralıklı olan dişlere, çene yapısı bozuk olan ağız içi dar insanlardaki gömülü diş problemlerine, dişlerin ağız içerisindeki yanlış duruşu olan rotasyona, dişleklik dediğimiz ileri itim durumuna ve üst dişlerin alt dişleri fazlasıyla kaplayıp alt dişlerin neredeyse gözükmemesine yol açan derin kapanış problemi olan insanlara çözüm getirmektir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız