Diş Beyazlatma Bleaching Nasıl Yapılır?

Birçok kişi diş beyazlatma bleaching nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır. Gün içinde tüketilen kahve çay ve en önemlisi sigara dişlerin sarı görünmesine neden olabilir. Bu yüzden de bu görüntüyü yok etmek için çözüm gerekmektedir. Estetik diş hekimlerine başvuru yaparak diş beyazlatma işlemi yaptırarak iyi bir diş görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

Beyazlatma (Bleaching) Kolay Bir İşlem mi?

Diş yüzeyinde görülen sarı tabakanın giderilmesinde diş beyazlatma işlemi yapılır ve bu uygulama son derece kolaydır. Porselen kaplamalara göre karşılaştırılırsa oldukça güvenli, ekonomik bir işlemdir. Ayrıca dişlerde herhangi bir aşındırmaya da neden olmadığından avantajlı bir uygulamadır.

Diş Rengi ve Genetik

Diş rengi sanılanın aksine sonradan değişen bir şey değildir. Yani herkes potansiyel olarak bir diş rengine sahiptir. Ancak yiyecek içecekler, sigara vs. bu yapısının zarar görmesine neden olur. Örneğin bazı kişilerin dişlerinde lekeler de oluşabilir. Hastalıklar ine diş rengini değiştirebilen etkenlerdendir. Tabi genetik olarak zaten sarıya yakın renkte olan kişilerde durum daha çabuk çıkmaza girebilir. Dişin içerdiği elementlerdeki yapısal durumlar bunda etkili olacaktır. Gözle görülemeyen küçük delikli bir yapıya sahip dişlerde doğal renk değişim görebilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Uygulanır?

Uygulama tekniği açısından ili tane diş beyazlatma yöntemi vardır: birincisi diş hekiminizin muayenehanesinde hızlı sonuç veren uygulamadır. Diğer yandan evde de kendiniz uygulamalar yaparak diş beyazlatma sonucu alabilirsiniz. Office bleaching, home bleaching şeklinde bunların isimlendirilmesi de mümkündür. Ancak biz Diş hekimi gözetiminde Muayene de yapılan diş beyazlatmalarını öneriyoruz.

Merak Edilen Sorular

Diş Beyazlatma işlemi için birçok kişi evde mi yoksa klinikte mi beyazlatmanın daha iyi olacağı konusunda şüphe yaşayabilmektedir. Klinikte diş beyazlatma işleminde hemen sonuç almak mümkündür. Gözle görülen şekilde beyazlık oluşur.

Dişlerim beyazladıktan sonra dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Diğer beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi biyolojik beyazlatmada da işlem sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve, şarap gibi renkli; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.

Tek diş beyazlatma (içten beyazlatma) nedir?

Kanal tedavisi sonrası renkleşen dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür. Açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır. Sonra diş, geçici dolgu ile sıkıca kapatılır.İstenilen renge ulaşıncaya kadar seanslar tekrarlanır.

İçten beyazlatmanın dişe bir zararı var mıdır?

Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir. İyi izole edilmişse bir zararı yoktur.

Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri var mıdır?

Cansız dişler (kanal tedavili) dışında beyazlatma yöntemleri dişler de az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Dişin renklenme sebepleri nelerdir?

Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme
Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme

Dişler nasıl beyazlar?

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Dişlerde sarılaşma grileşmeden ne kadar çok ise beyazlatma o kadar etkili olabilmektedir. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

Dişlerimi beyazlatırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Beyazlatma süresince çay, kahve, şarap, kola gibi renkli sıvılar, tütün mamullerinden uzak durulmasın da fayda vardır.

Beyazlatma işlemi dişlerime zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur. Aksi takdirde bu uygulamayı hem kendimize hem sevdiklerimize yapmazdık.

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız