Diş Kaplama Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye ‘de İmplant ve Estetik Diş Yaptırmak ;
Diş kaplama çeşitleri ve tedavi yöntemleri birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. Özellikle dişlerin sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmasının yanı sıra işlevselliği bakımından gücünü koruması da hedeflenmektedir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada en yaygın olarak kullanılan diş kaplama çeşitleri ve yöntemleri:

Porselen diş kaplama,Zirkonyum diş kaplama,Metal destekli diş kaplama,Empress yöntemi ile full porselen kaplama,Kompozit laminate kaplama,Emax kaplama vb. uygulamalar olarak sıralanabilir.

Her bir tedavi yöntemi ve kaplama malzemesi için farklı avantajlardan ve dezavantajlardan söz edilebilir. Ancak amaç genel itibariyle her bir yöntemde hastaların kaybettikleri dişlerin yerine mümkün olduğunca sağlam ve bir o kadarda estetik ve güçlü diş görünümüne sahip diş yapılmasıdr.

Estetik Diş uygulamaları ciddi tecrübe ve Estetik Ön görü gerektiren işlemler olup ,günümüzde hem estetik kaygılar nedeniyle yan dişler veya eksik dişlerin tamamlanması için zirkonyum, porselen veya emax kaplama türlerinden herhangi biri uygulanabilir. Günümüzde yaygın olarak estetik diş tedavileri arasında tercih edilen bu yöntemler hastaların çok daha doğal ve sağlıklı bir görüme sahip dişlere kavuşmasın sağlamaktadır. Bu yönüyle yetişkin her yaş grubu ve cinsiyet için hasta tercihlerine ve ihtiyaçlarına bakılarak en uygun kaplama türü tesbit edilerek hastaya önerilir.

Emax diş kaplama avantajları arasında en önemlisi bu uygulamanın asla doğal dişin yapısına zarar vermemesidir. Öte yandan estetik açıdan yapıldığı için özellikle ön dişlerde ortaya çıkan şekil bozuklukları için tercih edilebilir. Bu yönüyle çok daha kısa sürede tedavi tamamlanabilir. Diş kaplama tedavileri sırasında tercih edilen tedavi unsurların türüne göre farklı tip avantajlardan söz edilebilir.

Emax diş kaplama genellikle estetik nedenlere bağlı olarak ön dişler için uygulanan bir kaplama çeşididir. Dış kısmı geçirgen bir madde olan ince ve özel yapılı bir porselen olan emax kaplama Estetik diş hekimliğinde çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Emax ve zirkonyum kaplama farkları iki temel grupta incelenmelidir. Sağlık ve estetik açısından değerlendirme yapıldığında her iki kaplama maddesinin da sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlara gelince Zirkonyum ve emax kaplama arasındaki en temel fark Zirkonyum, emax kaplamaya göre biraz daha güçlü ve dayanaklıdır bunun yanında Geçirgenlik ve görünüm açısından emax kaplama zirkonyuma göre daha estetik ve doğal bir görünüm sağlar.

Estetik Diş uygulamaları ciddi tecrübe ve Estetik Ön görü gerektiren işlemler olup Her iki kaplama yönteminde de birçok farklı avantaj ve dezavantaj bulunur. Bu nedenle tedavi sırasında en uygun yöntem ve malzeme seçilmeden önce hekim kararının ve hasta durumunun dikkate alınması gerekmektedir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız