ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR?

Günümüzde teknolojinin hızla artması diş alanını da oldukça ileri taşımıştır. Estetik diş hekimliği sayesinde mutlu ve rahat gülme fırsatı tanınmaktadır. Dişlerinin çarpık olması, renklerindeki bozuklar, görünüş bozuklukları gibi durumları ele alarak düzelten bir daldır.

Estetik diş hekimliğini ağız ve diş sağlığını estetik bir görünüş ile tedavi eden branş diye açıklayabiliriz. Bu dal diş sağlığını koruyarak daha iyi bir görünüm sağlarken doğallıktan uzaklaşmadan yapay olmayan bir görünüş sağlamaktadır.

Diş konusunda da estetik düşünen kişilerin kendilerine yakışacak şekilde gülerken doğal duracak seçimler yapmaları gerekmektedir. Bu sayede dişler doğal ve sağlıklı durur.

ESTETİK DİŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Estetik diş hekimliği branşından ilk olarak kamera karşısında olan sanatçılar yararlanmaktaydı. Fakat günümüzde dişlerinin görünüşünden rahatsız olan herkes bu branştan yararlanmaktadır.

Bazı insanların yapısı gereği dişleri krem rengi ve tonları olur. Her ne kadar fırçalasalar bile beyaz görüntü elde edemezler. Bu nedenle gülerken ellerini ağızlarına koyarlar ve rahatsızlık duyarlar. Yâda dişlerde eğrilik ve şekil bozuklukları olur. İşte bu durumlarda estetik diş hekimliği adeta kişinin dişlerini sıfırdan yapıyor. İşlemin bitmesi ile dişler daha sağlıklı ve güzel hale geliyor. Bu görünümden sonra el ağza koyulmadan rahatça gülme imkânı tanınıyor.

Diş olayını sadece görüntü olarak düşünmemek gerekmektedir. Çünkü şekil bozuklukları görüntüyü etkilediği kadar sağlığı da etkilemektedir. Örneğin çiğneme zorluğu, yeme bozukluğu gibi nedenlere de yol açar ve çeneyi bile etkileyen durumlar söz konusu olabilir.

Diş insanların kendisine olan güven duygusunu da oldukça fazla etkilemektedir. Dişleri düzgün olan kişiler diş bozuklukları olan kişilere oranla daha özgüvenli konuşmalar yaparlar. Daha rahat davranırlar.

Rahat gülebilen bir insan hayatında daha mutlu olur ve başarılı işler yapar. Bunun en önemli etkenlerinden bir tanesi dişleri yüzünden kendisini geri çekmek zorunda kalmamasıdır. Gülümseme hormonları harekete geçireceği için enerji vermiş olur.
GÜNLÜK YAŞAMDA GÜLMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
İnsanların mutlu olabilmeleri için en önemli etkenlerden bir tanesi gülümsemedir. Fakat bu konuyu etkileyen bazı etkenler vardır. O etkenlerden bazıları şunlardır.

Dişetleri gülmede önemli rol oynar
Başrolü diş yapısı, rengi ve şekli oynar
Kişinin yüz şekli
Son olarak ise psikolojik etkenler
Bu maddelere bakıldığında en çok diş konusunun gülmeyi etkilediğini anlamaktayız. İşte tam da bu noktada estetik diş hekimliği devreye giriyor.

Bu branş direkt olarak kişinin dişleri yapmaz. İlk olarak hastanın yüz hatlarını inceler ve yüz kısmındaki oranları ele alır. Bu oranlara göre yapılması gereken diş şeklini ortaya çıkartır. Bu hassas çalışma sayesinde kişi dişlerini daha rahat kullanır ve duruş olarak en iyisi sağlanmış olur. İnsan sağlığındaki en önemli etkenlerden bir tanesi diş sağlığıdır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız