Estetik Konsültasyon

Uygulanacak tedavi sağlam temeller üzerine oturtulmalıdır. İlk muayene kapsamlı olmalı, periodontal sağlık, çürük, muhtemel ortodontik düzeltmeler, oklüzyon, estetik gereksinimler ve bu işlemlerin ekonomik detaylarını içermelidir. Hasta ile iyi bir ilişki kurulmalı ve kullanılacak tüm yöntemleri açıklayan bir plan oluşturulmalıdır. Beyazlatma, kozmetik rötuşlama, porselen vener uygulaması, direkt rezin bonding uygulaması veya gerekli herhangi bir diğer işlem hastaya izah edilmelidir. Son olarak, sözlü sunum, tüm detayları içeren bir tedavi planı olarak yazıya geçirilmeli ve bir kopya da hasta için hazırlanmalıdır.

Diş dizisinin diğer yüz bileşenleri ile uyum içerisinde olduğunda neden güzel bir gülüş yarattığını tam olarak anlamak amacıyla görsel algılamanın ağıziçi ortamına uygulanmasını gösterebilmek için sıklıkla klinik örneklere ihtiyaç duyulmaktadır. Hasta ile en iyi iletişim yolu, üç boyutlu olarak görsel sunumdan yararlanılmasıdır.

Bazı "önce" ve "sonra" vakalarının basit bir şekilde sunulması aydınlatıcı olabilir. Hastanın kendi diş dizisine ait, rengi de içeren üç boyutlu "tedavi öncesi" ve "sonrası" akrilik modelleri veya mum modelajları görsel etkiyi göstermekte fayda sağlar.1^ Hastaların genelde gerçekçi olmayan arzularını daha gerçekçi ve elde edilebilir beklentiler ve hedeflere dönüştürmekte onlara yardımcı olmak, dolayısıyla memnuniyetsizlik nedeniyle protezi yeniden yapmak zorunda kalmamak dişhekiminin sorumluluğundadır.

"Medyatik bir gülüş" ararken, bazı hastalar diş dizisi ve gingivanın simetrisi ve düzgünlüğüne büyük önem verirler. Kültürel tercihler, yaş ve cinsiyet gibi diğer etkili faktörler de dikkate alınmalıdır. Dudak hattının düşük olduğu vakalarda gingival asimetriler ihmal edilebileceğinden, dudak uzunluğu dikkate alınmalıdır. Ne var ki, düşük bir dudak hattı gingival kenarları veya asimetrileri gizlese dahi, bazı hastalar gingival hatların değiştirilmesinde ısrar edebilirler. Veya, tetrasiklin renklenmesi vakalarında olduğu gibi supragingival olarak hazırlanmış kenarlar, sadece dudak kaldırıldığında görünse bile hastayı rahatsız edebilir. Restorasyona başlanmadan önce iyi bir iletişim kurulması çok önemlidir.

Kaynak: Porselen Laminat Venerler Bilim ve Sanatı - Dr. Galip Gürel

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız