GÖMÜLÜ DİŞ İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

İnsanoğlu yaşamının her evresinde kendine özenli bir biçimde bakmalıdır. Beden sağlığına sahip olabilmek için ve bu sağlığı koruyabilmek için sorumluluklarını da bilmelidir. Vücudunuzda sahip olduğunuz her zerre sizin için çok önemli olmalı ama dikkat etmeniz gereken belli başlı organlarınız vardır. Bu organlarınızdan biriside dişlerinizdir. Diş, sindirim sisteminizin başlangıç noktasıdır.

Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin sindirimi dişlerinizden başlamaktadır. Çeşitli diş kavramları da vardır, çoğu insanın yakından tanıdığı gömülü diş bunlardan bir tanesidir. Gömülü diş, var olmaya başladığı an, ağızda yerini belirleyememiş, kendine yer bulamamış dişlerdir.

Eğer bir gömülü dişe sahip iseniz, ilk olarak kesin bir kararlılıkla, ağzınızda bir yer belirleyememiş olan dişinizin tedavisini olmalısınız. O an için size bir zararı olmadığını düşünebilirsiniz fakat genel olarak gömülü diş, kendi çevresindeki dişlere sizin fark etmeyeceğiniz şekilde zarar verebilmektedir. Diğer dişlerinizin de zarar görüp sorunun daha da büyümesindense, zamanında tedavisini olup diğer dişlerinizi de korumuş olursunuz. Günümüzde diş tedavileri oldukça ileri noktalarda olduğundan, korkusuzca diş tedavilerinizi olabilirsiniz. Gömülü diş tedavilerinden biriside ameliyattır.

Bu ameliyatlar 30 dakika ve 90 dakika arası sürebilmektedir. Tabi ki siz bu dakikalar içerisinde ameliyata dair hiç bir şey hissetmeyeceksinizdir. Gömülü diş ameliyatı ücreti tedavinize göre farklılık göstermektedir. İlk muayenenizden sonra gerekli açıklamaları doktorunuz size yapacaktır. Bu operasyonu, yaptırmaya doktorunuz ile karar verdiğinizde, ufakta olsa bir cerrahi müdahale yapılacağından, ameliyat sonrası yanınızda size yardımcı olabilecek birinin olması iyi olacaktır.

Bu ameliyattan sonra çene kemiklerinizde, yeme ve içmelerinizde ağrı ile ağzınızı açıp kapamada güçlük çekebilirsiniz. Doktorunuzun ameliyattan sonra size vereceği ilaçlar ile tedavinizi en hafif şekilde tamamlayabilirsiniz. Yine bu süreçte çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Öğünlerinizin ardından tuzlu su ile gargara yapmanızda enfeksiyon riskine karşı önlem olacaktır.

Doktorlar gargara işlemini ilk 24 saat içinde önermemektedirler. Ameliyatın üzerinden 24 saat geçtikten sonra gargara işlemini doktorunuzun da onayı ile yapabilirsiniz. Gömülü diş ile ilgili bir problem yaşadığınızda, gömülü diş ameliyat ücreti nedir diye düşünmeden, işinde iyi olan bir doktor bulup tedavinizi olmanız sağlığınız açısından doğru bir karar olacaktır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız