GÖMÜLÜ DİŞ OPERASYONLARI VE SONRASI

Gömülü dişler adı üzerinde gömülü kaldığı için çıkamayan ve ağız içerisinde diğer dişler, diş eti ya da çene kemiği için sıkıntı yaratabilen dişlerdir. Bu yüzden alınmaları gerekir. Ancak bu operasyonlar normal diş çekiminden zordur ve çene cerrahı tarafından yapılmaları gerekmektedir.

Yine her insanda çıkan yirmilik dişler de bu şekilde gömülü kalabilir ve çıkamayabilir. Zorluk derecesine göre muayenehanede ya da ameliyathanede yapılan bu operasyonlar için anestezi uygulanır. Süre olarak da basit bir diş çekiminden daha uzun sürerler. Çünkü kimi zaman çene kemiğine veya sinirlere yakın bölgede yer alabilirler. Böyle olduğunda da bazen kemiğe müdahale edilmesi gerekebilir.

Bazen bu bölgede kist ya da kitleler olabilmekte, onların da ayrıca temizlenmesi gerekebilmektedir. Gömülü diş ameliyatı sonrası operasyon yapılan bölgedeki yanağınız şişecektir. Ortalama 5 günlük bir şişme süreci geçirecek, ağrınız olabilecek ve özellikle ilk günlerde sıvı beslenmek durumunda kalabileceksiniz. Bazen şişliğe eşlik eden morluk durumları da görülebilmektedir. Bu bölgeye buz uygulaması şişlik ve morarmanın azalması için faydalı olacaktır.

Operasyon sonrası antibiyotik, ağrı kesici gibi hekim tavsiyesinde bir takım ilaçlar kullanabilirsiniz. Gömülü diş ameliyatı sonrası dişin çıkartıldığı yere bir ya da birkaç dikiş atılmış olabilir ve bazen bu dikişlerin alınması gerekeceğinden tekrar hekiminize görünmeniz icap edecektir. Kimi durumlarda ise kendiliğinden eriyen dikişler atıldığından, sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmadan dikişler kendiliğinden eriyecektir. İlk gün sızı tarzında kanamanız olabilir.

Özellikle operasyon sonrası ilk gün sıvı gıdalarla beslenmeniz, çok sıcak ya da soğuk yemekten kaçınmanız önemlidir. Sonraki süreçte de şişlik inene kadar yumuşak besinler yemeye özen göstermeli ve operasyon bölgesini zorlamamalısınız. İlk gün dişinizi fırçalayamayacaksınız. Onun yerine gargara yaparak enfeksiyonun azalmasını sağlayabilirsiniz. Sonraki günlerde hafifçe diş fırçalayabilir ve yine gargara yapabilirsiniz.

Operasyonu takip eden ilk gün ve ilk hafta sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Yine ağzı zorlayacak hareketlerden, gereksiz efordan kaçınmanız gerekmektedir. Operasyon sonrası yapmanız gerekenlerle ilgili olarak hekiminiz tarafından bilgilendirileceksiniz ve söylenenlere uyduğunuz takdirde sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız