Hollywood Smile Nedir? Gülüş Tasarımı Nasıl yapılır?

Hollywood smile design olarak da bilinen gülüş tasarımı hastanın dudak, diş eti dokularının durumu incelemeye yardımcı olur. Dişlerinin ağızdaki boyutları, şekilleri ve pozisyonları da incelenerek kişinin yüzüne en yakışacak olan gülüş tasarımının uygulanması sağlanır. Gülüş kişiye özeldir. Bunun için de dijital ortamda kişinin gülüşünün düzeltilebilmesi için atılacak her adım planlanmalıdır. Kişinin yüz oranı ise, gülüşünün açıklığına bağlı bir şekilde planlanır. Dişlerin şekli, ten rengi, rengi, dudakların pozisyonu bu dizaynın yapılmasında çok büyük bir önem taşır.

Komposit Lamina Nasıl yapılır?

Hasta ve diş hekimin ön muayeneyi başarı ile geçip gülüş tasarımı için karar vermesinden sonra porselen laminat kaplama ile tedavi aşamasına geçilmektedir. Bu laminat kaplama son derece ince bir yapıda olup, ince ve şeffaf olması ile birlikte doğal bir görünüm sunmaktadır. bu sayede estetik açıdan restorasyon gerçekleştirilebilinir. Bununla birlikte laminat kaplama ile dişteki renk ve şekil bozuklukları da düzeltilebilmektedir.

Doğal bir gülüşe sahip olmak için pembe estetik denilen diş etlerindeki renk farklılıkları da düzeltilebilir. Özellikle gülüş esnasında dişlerden çok daha fazla ön planda olan diş etlerinin kısaltılması da mümkündür. Sigara kullanımına bağlı olarak oluşan koyu renk diş etlerinin de doğal rengine ulaştırılabilir. Gülüş tasarım tedavi süreci yapılan tedaviye göre farklılıklar gösterebilir.

Gülüş Tasarımında önemli Kriterler

Estetik açıdan hoş bir gülüş kriterleri çok önemli bir noktadadır. Kişinin konuşurken dişlerinin kesici kısmının görünmesi ve dişlerinin alt dudak ile kavisli bir şekilde uyum sağlıyor olması estetik gülüş için en önemli kriterlerdir. Bununla birlikte gülüş tasarımı yapacak diş hekimi, hastanın sadece ön dişlerini değil; diş etlerini, tüm dişlerini, yüz şeklini, ten rengini, dudakları vs. gibi pek çok ayrıntıyı da göz önünde bulundurması gerekir.

Dişlerin arasında fazla boşluk olmaması , belirli bir orana göre boyutlandırılması gerekir.

Dişleri saran diş etlerinin olabildiğince simetrik olması gerekir.

Gülümseme durumunda ise, dişlerin görünme miktarının ideal düzeyde olması sağlanır ve diş etlerinin dudakların altından belirli bir mesafede kadar görünmesi gerekir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız