İmplant Diş Model Ve Belirgin Özellikleri

İmplant diş, diş dökülmesi, çürükler ya da herhangi bir sebeple yaşanan diş kayıplarının yerine cerrahi yöntemlerle yapılan yapay dişlerdir. Bu dişler yapılırken bazı durumlar göz önünde bulundurulur. Bu durumlar;

- Hastanın kemik yaşının uygun olması yani, 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
- Hastanın diş sağlığını ilgilendiren, önemli bir rahatsızlığının tespiti halinde, gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadan kesinlikle yapılamaz.
- Cerrahi tedavi yönteme başlanmadan en az 15 gün önceden, zararlı alışkanlıklara ara verilmesi önerilmelidir.

Tedavi başlangıç muayene, test ve sonuç aşamalarından sonra, planlama aşaması gelmektedir. Bu planlama aşamasında hastanın tüm sonuçları değerlendirilir, plan dahilinde döküman olarak servis edilir ve son olarak hastanın diş modeliyle alakalı bir isteği varsa göz önünde bulundurulur; yoksa diş hekimi hastaya uygun olan en doğru protez diş modelini hastaya uygular. Piyasadaki implant diş modelleri, neredeyse tüm hastaların ağız ve diş yapılarına uygun olarak tasarlanmıştır.

İmplant diş modelleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

Agresif implant diş modelinde, öndeki dört kesici diş ve köpek dişler aynı aynı uzunlukta sayılabilmektedir. Diğer kesici dişler köşeli, köpek dişleri ise sivri değildir.

Dominant implant diş modelinde, önde bulunan iki kesici diş, yanda bulunan kesici dişlere göre az bir oranla uzundur. Öndeki iki kesici dişlerin köşeleri dik olurken, yanda bulunan kesiciler eğimli köşelere sahiptir.

Gelişkin implant diş modelinde, önde bulunan iki kesici dişin boyu, yandakilere göre daha uzundur ve her iki diş çeşidi de hafif eğimli bir yapıya sahiptir.

Odaklanmış implant diş modelinde, yan kesici dişlerin uç köşeleri gelişkin modele göre biraz daha ovaldir ve yan kesici dişler köşelidir.

Fonksiyonel implant diş modelinde, ön iki kesici diş odaklanmış diş çeşidine göre daha kısa ve köpek dişleri daha sivridir.

Hollywood implant diş modelinde, genel olarak dişler hafif eğimlidir ve köşelidir. Ayrıca, ön iki kesici diş uzun ve köpek dişlerinin uçları düzdür.

Olgun implant diş modelinde, önde bulunan dört kesici diş köşeli ve düzdür. Ayrıca uzunlukları köpek dişlerinin uzunluk seviyeleriyle aynıdır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız