İmplant Diş Yapımı Fiyatları

Teknolojinin gelişmesi ve insanlığın bilgi biriminin artması, diş hekimliği alanında da kendini göstermiştir. Önceden, takma dişler ya da protezler kullanılırken günümüzde implant adı verilen dik ekme sistemi bir hayli popüler. Peki ya nedir İmplant diş? İmplant, dokulara entegre edilen materyalleri ifade eder. İmplant diş ise damağa yerleştirilen diş anlamına gelmektedir. Patenti ilk kez 1908 yılında Amerikalı bir bilim adamı tarafından alınan bu yöntemin tarihi aslında daha eskilere dayanıyor.

Yıllar geçtikçe her şeyde olduğu gibi implant dişlerde de çeşitlilik artmıştır. Platinle başlayan daha sonrasında krom-kobalt, vitalyum şeklinde devam eden implant tedavi 21. yüzyılın en popüler ortodontik uygulamalarından biridir.

1990 yılından itibaren seri üretimine başlanan implant dişlerin çeşitleri bulunmasına karşın, günümüzde en çok tercih edilen vida tipi diye anılan diş implantlarıdır. Çene kemiğinin, implant uygulamasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması implant uygulaması için yeterli olacaktır. İmplant dişlerin kişiye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İmplant dişlerin ömrü kullanılan malzemeye bağlı olmakla birlikte en az 30 yıldır.

İmplant diş yapımı fiyatları ülkemizde yüksektir. Bunun nedeni kullanılan malzemelerin birçoğunun ithal olması ve implant diş üretimi için yüksek teknoloji gerektirmesidir. Bu yüzden, implant dişler ve malzemeleri yabancı kur endekslidir. Bunların yanında implant uygulanacak hastanın ne kadar implanta ihtiyaç duyacağı ve kullanılacak implantların kalitesi de önemlidir. Kullanılan malzeme ve teknolojinin kalitesi arttıkça tek implant dişin de fiyatı artmaktadır. Geçtiğimiz yıl nanoteknolojiyle üretilen Alman yapımı implantların fiyatı 1250 tl ile 3500 tl arasında değişmekteydi. Bu fiyat klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Bazı diş hekimleri kur bazlı çalıştığından bu fiyat daha da yukarıda olabilir(Örneğin 1000 dolar ya da 1000 Euro). Bunun yanında implant diş tedavisi sonrası yapılacak dişin iyileşmesi ve kaynaşması süresinde diş üzerindeki baskıyı azaltacak protezlerin yapılması da ekstra maliyet doğurduğundan implant tedavinin maliyeti artabilir. İmplant fiyatları, şehirden şehre semtten semte değişiklik gösterebilir. Fiyata etki eden bir diğer şeyse diş hekiminin implant tedavisi sırasında kullandığı alet edevat ve bunların kalitesidir.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız