İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer ?

Çağımızda gelişen teknolojilerle birlikte sağlık sektörü de çok ciddi gelişmelere sahne olmuştur. Bu gelişmelerden ağız ve diş sağlığı konusu da payını almıştır.

Artık implant tedavisi sayesinde kaybedilen bir diş yada otuz iki diş olsun gerçeğini aratmayacak görünüş ve sağlamlıkta protez dişlere sahip olabiliyoruz. Peki, bu implant diş yapımı ne kadar sürer? Özellikle diş hekimi koltuğuna oturmaktan çekinen veya yakın zamanda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlara katılacak olan hastaların kafasında bu soru işareti bulunmaktadır. İmplant tedavisi birincil olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve akabinde bu protezin çene kemiği ile kaynaşarak vücudun bir parçası olan bölge üzerine takılan gerçeğe çok yakın fakat yapay olan dişin proteze montajı uygulaması ile gerçekleşir.

Bu süreç ilk olarak hastanın ağız ve çene kemiğinin incelenmesi panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeninin çekilmesiyle başlar. Röntgen ve muayenede çıkan sonuca göre diş hekimi uygulanacak tedavi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirme için inceliğine ve uygunluğuna ve tedavinin çeşidine karar vererek devam eder ve gerekli hazırlıklar başlar. İkinci aşamada diş hekiminin hastanın ağız, çene ve diş uygunluğuna göre hazırladığı dişler ve protezler cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Tabi bu aşamaya gelinmeden önce hastanın çene kemiğinin olmaması durumunda hastanın durumuna göre 6 aya kadar varabilecek bir çene kemiği tedavi süreci uygulanır.

Hastanın çene kemiğinde bir sorun yoksa veya sorun düzeltildiyse hastanın acı çekmemesi için hastaya göre lokal veya genel anestezi uygulanarak cerrahi operasyona başlanır. Bu cerrahi uygulamanın süresi hastanın ağız içi yapısı ve uygulama yapılacak bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bu cerrahi operasyonda eksik diş yerine takılacak olan dişler diş kökünün yerlerine çene kemiğinin içerisine yerleştirilir. Cerrahi uygulamanın sonlanmasıyla birlikte bekleme sürecine geçilir. Bu süreç hastanın yapısı ve durumuna göre 6 hafta ile 6 ay arası bir süreçtir. Diş hekimini uygun gördüğü zaman aralıklarında kontrollere gidilip gerekli durumlarda röntgen çekilmesinde fayda vardır. Yani sonuç olarak implant diş yapımı hastanın durumuna ve dikkatine bağlı olarak 9 hafta ile 9 ay arası bir sürede tamamlanır.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız