İmplant Diş Zararları

İmplant, herhangi bir sebepten ötürü kaybedilen dişlerin, yerine geri getirilmesi amacıyla kişinin çene kemiğine yerleştirilen ve insanların vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan yapay diş köküdür. Tüm dünya genelinde başarıyla uygulanan bu yöntemde genel olarak titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta genel olarak bir yan etki göstermezler.

İmplant diş zararları insanlarda sadece teknik olarak uygulama kısmında oluşabilir. Kişilerin yapısına uygun olmayan malzemeler kullanılması durumunda çeşitli alerjik reaksiyon ve yan etkiler görülebilir. Ancak doğru tekniğin kullanılması durumunda bu yöntemde herhangi bir sorun yaşanmaz ve başarıyla uygulanır. İmplant bu nedenle uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede yöntemin başarıyla uygulanması sağlanmaktadır. İmplant yönteminin yan etkilerinin olmamasını nedeni titanyum kullanılmasıdır. Titanyum genel olarak doku ve kemik dostu olarak bilinmektedir. İmplant üretiminde titanyumdan başka bir madde kullanılmamaktadır. Kullanılan bu malzemelerden ticari kazanç amacıyla çeşitli sahtecilikler yapılması durumunda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir implant tedavisinde herhangi bir yan etki görülmez. Ancak çeşitli ticari kaygılardan ötürü ucuz malzemelerin kullanılması insanlar açısından sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bu işlemleri güvenilir ve sağlık açısından uygun olarak yerlerde yaptırmak gerekir. İmplant tedavilerinde kullanılan implant markası ve diş doktoru çok önemli olmaktadır.

İmplantın insanlar için oluşabilecek bir başka yan etkisi ise, insanların ağız sağlığına ve genel hijyene önem vermemesidir. Yani denilebilir ki birebir olarak implant tedavisinin insanlar için bir yan etkisi yoktur. Sadece ucuz ve sahte malzeme kullanımı, insanların sağlığına önem vermemesi gibi durumlarda çeşitli yan etkiler oluşabilir. Hatta bunun sonucunda çeneye yerleştirilen implant da kaldırılır. Bunun yanı sıra titanyum doku ve kemik dostu bir madde olsa da, bazı insanların bu maddeye karşı alerjisi olabilir. Bu durumda da ortaya birtakım sorunlar çıkabilir. Bu noktada da doktorunuza ve size önemli işler düşmektedir. Bu alerjinin tespit edilmesi ve başka bir tedavi şekli belirlenmesi gerekmektedir.

İmplant uygulandığı lokal anestezi sırasında kişilerin sinirleri de bozulabilmektedir. Yemek yerken, konuşurken belli bir süre ağrı duyabilirsiniz. Bu duruma da implant yaptıracak kişilerin elbette kendilerini hazırlaması gerekir. Ama doğru uygulandığı zaman implant yönteminin risk oranı çok düşüktür.

henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız